Европейската агенция за безопасност на храните препоръча в сряда превантивна ваксинация срещу птичи грип за домашни птици в райони с висок риск от предаване, за да се спре разпространението на вируса, който уби десетки милиони птици в ЕС миналата година.
Правителствата, които често се притесняват да използват ваксинация поради търговските ограничения, които тя може да доведе, все повече обмислят приемането й поради опустошението, което птичият грип може да причини на стадата и за ограничаване на риска от потенциално предаване между хората, съобщава Ройтерс .
"Превантивната ваксинация е оптималната стратегия за ваксиниране за минимизиране на броя на огнищата и продължителността на епидемията и трябва да се провежда при най-податливите на заразяване видове домашни птици в зони с висок риск от предаване", се казва в научно становище, публикувано на сайта на европейската агенция.
Миналата седмица Франция стана първата европейска държава и първият голям износител на птиче месо в света, която стартира национална кампания за ваксиниране срещу птичи грип.
Според европейската агенция в случай на огнище на инфекция защитна ваксинация трябва да се направи на домашните птици в радиус от 3 километра от него, за да се ограничи разпространението.
Ваксинацията трябва да допълва, а не да замества други превантивни и контролни мерки, като мониторинг на инфекциите при птиците, ранно откриване и биосигурност, и се препоръчва като част от интегриран подход за контрол на болестта, се казва в научното мнение.
Европейската комисия поиска от Европейската агенция за безопасност на храните да направи преглед на наличните ваксини срещу птичи грип, на тяхната ефикасност срещу настоящите вируси и да оцени различни схеми за ваксиниране, за да помогне на националните власти да вземат решение за своите стратегии за ваксиниране.
Птичият грип обикновено се разпространява епидемични размери през есента и зимата. Предава се чрез изпражнения на заразени мигриращи диви птици или директен контакт със замърсени фуражи, дрехи и оборудване.