Между 2012 г. и 2019 г. броят на хората, изложени на риск от бедност и социално изключване, е намалял със 17 милиона. Това пише в публикувания от Еврокомисията Осми доклад за сближаването, цитиран от в. Монитор.
През последните три години политиката на сближаване е спомогнала за намаляване на териториалните и социалните различия между регионите в ЕС. Благодарение на финансирането по линия на политиката на сближаване БВП на глава от населението в по-слабо развитите региони се очаква да нарасне с до 5% до 2023 г. Същите инвестиции са допринесли и за намаляване с 3,5% на разликата в БВП на глава от населението между 10% най-слабо развити региони и 10% най-развити региони.
С новите програми на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г. продължават инвестициите в регионите и хората в тясна координация с финансовия капацитет на пакета NextGenerationEU. Делът на политиката на сближаване в източниците на инвестиции е нараснал. Делът на политиката на сближаване в общите публични инвестиции е нараснал от 34% за програмния период 2007—2013 г. на 52% за програмния период 2014-2020 г.
От 2001 г. насам по-слабо развитите региони в Източна Европа догонват останалите региони в ЕС. В същото време обаче много региони, при които доходите са средни, и по-слабо развити региони, особено в южната и югозападната част на ЕС, са пострадали от икономическа стагнация или упадък.
Сближаването между държавите членки се е ускорило, но регионалните различия в рамките на бързо развиващите се държави членки са се увеличили.
Заетостта нараства, но регионалните различия продължават да са по-големи, отколкото преди 2008 г.