Електрониката ще поскъпне навсякъде от митата на САЩ срещу Китай

13.05.2019 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Много производители се придържат към единна ценова стратегия и ще прехвърлят загубите от внос в САЩ към други пазари
Електрониката ще поскъпне навсякъде от митата на САЩ срещу Китай
Снимка: под лиценза на creative commons

Преговорите за реформи в сферата на търговските отношения между Китай и Съединените щати се движеха трудно през миналата седмица и завършиха с официална победа за инициативата на американския президент. Беше обявено, че китайски стоки, внасяни в САЩ, с общ оборот от 200 милиарда долара на година, ще бъдат обект на увеличени мита: 25% вместо предишните 10%, пише technews.bg/. Списъкът на стоките, подлежащи на по-високи тарифи, включва графични и дънни платки, охлаждания и системни блокове, както и много други компоненти за персонални компютри. Смартфоните и готовите компютри, като лаптопите, не попаднаха в "първата вълна" на мита, но Доналд Тръмп е решен да разшири списъка на облаганите китайски стоки в обозримо бъдеще.

Как ще се отрази това на купувачите извън САЩ?

На първо място, разликата в цената на стоките на пазара в САЩ и в страната на пребиваване на купувача сега трябва да е твърде забележима, за да подтикне потребителят към трансгранична покупка.

Второ, производителите на електронни устройства и компоненти ще трябва частично да компенсират загубите си от износ в САЩ, като увеличат цените на стоките, доставяни в други страни. Много производители се придържат към единна ценова стратегия и повишаване на цените на дребно на стоките в САЩ с 15% е малко вероятно да се случи.

Някои от производителите ще трябва да прехвърлят част от своя капацитет извън Китай, за да избегнат увеличените мита. Много от тях го направиха предварително, тъй като заплахата от промени в американската тарифна политика витае повече от месец. Всяка трансформация от този вид води до разходи и те също могат да бъдат прехвърлени към потребителите по целия свят.

Американският президент заяви, че преговорите за регулиране на търговията ще продължат, а наложените мита в бъдеще могат да бъдат намалени или да останат същите – всичко ще зависи от изхода на бъдещите преговори с Китай. Икономиката на тази страна минава през трудни времена, дори без да се отчита факторът на американските мита.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...