Подпомагането на всички домакинства и бизнес няма да е особено полезно, заяви в Европейския парламент зам.-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.
Според Комисията компенсацията за високите цени на енергията трябва да е "целенасочена, временна и центрирана към намаляване на енергийните печалби".
Домбровскис говори по време на дебат за социално-икономическите последици от войната в Русия и предложеното от Еврокомисията свиване на потреблението в пикови часове и облагане на печалбите на производителите на енергия (включително зелена) и на изкопаеми горива.
Вицепрезидентът каза, че разпределяне на обезщетенията върху цялото общество ще подхрани инфлацията, ще повиши още енергийните цени и потенциално ще отслаби повече европейската икономика.
Брюксел смята, че националните власти трябва да се съсредоточат само върху домакинствата с ниски доходи и най-засегнатите бизнеси.
В момента европейските домакинства харчат средно 20% от доходите си за храна и 15% за ток и отопление, но в някои държави тези разходи достигат до 50%, съобщи еврокомисарят за икономиката Паоло Джентилони.
Джентилони, който ще представи в началото на ноември зимната прогноза за развитието на европейската икономика каза, че тя ще се забави и ще е необходимо да се вземат мерки, за подкрепата й.
"Въпреки това няма да жертваме свободата си заради икономиката. Путин няма да ни раздели", заяви еврокомисарят.
Еврокомисията не коментира предложенията на евродепутати за възприемане на общоевропейски подход за подпомагане, както беше направено за пандемията от COVID-19, когато с евросредства бяха финансирани националните програми за запазване на заетост и подпомагане на работещите и на фирмите.
Вместо това Домбровскис потвърди, че Еврокомисията ще продължи да се противопоставя на увеличаване на сметките, енергийните разходи и цените на храните, като диверсифицира доставките от Русия, към по-надеждни източници като Норвегия и САЩ, купува общо природен газ и въвежда допълнителни регулации на газовите цени и резервите за следващата зима.
Валдис Домбровскис отново прикани правителствата на страните членки на ЕС да поискат от полагаемите им се евтини заеми по Плановете за възстановяване и устойчивост, за да осъществят проекти, които биха им помогнали да се справят с високите цени. ЕС все още има 225 млрд. евро свободни под формата на заеми, които могат да бъдат добавени към плановете за възстановяване, след като повечето държави, включително България, решиха да се възползват само от грантовата част на програмата от 800 млрд. евро.