Според експресните оценки на Националния статистически институт през първото тримесечие БВП е нараснал с 2 процента на годишна база. Това отбелязват от Министерството на финансите в месечния си обзор на българската икономика.
Крайното потребление се повиши с 2.8 на сто, а инвестициите в основен капитал с 5.2 на сто спрямо година по-рано. Износът на стоки и услуги е нараснал с 3 на сто, докато вносът спадна с 4.3 процента.
Данните от наблюдението на работната сила показват, че възстановяването на пазара на труда продължава с добри темпове и през първите три месеца на тази година. Броят на заетите (15-64 г.) отбеляза годишен ръст, а коефициентът на заетост е 70.4 на сто. Икономическата активност на населението между 15 и 64 г. достигна 73.7 на сто за първото тримесечие, като расте спрямо същия период на 2022-ра.
Коефициентът на безработица за същата възрастова група е 4.5%, като продължава да намалява.
През първото тримесечие средната работна заплата се е повишила номинално със 17.3 на сто. Този темп е близък до отчетения през последното тримесечие на 2022-ра.
И спрямо година по-рано има ускорение във възнагражденията, обусловено както от частния сектор (17.5%), така и от обществения (16.5%).
Сегашната възходяща динамика вероятно отразява и наличието на ефект от по-ниската база през първите три месеца на миналата година, тъй като актуализацията на минималната работна заплата влезе в сила от април. Най-съществено нарастване на заплатите е отчетено в производството и разпределението на електроенергия (26.9%), транспорта (25.2%) и строителството (20.5%).
В условията на забавяне на темпа на инфлация реалният растеж на доходите от труд, дефлиран с хармонизирания индекс на потребителските цени /ХИПЦ/, се е ускорил до 3.4 на сто на годишна база