Държавите от ЕС трябва да забранят на доставчиците да прекъсват електроснабдяването на уязвими клиенти - включително в случай на спорове между доставчици и клиенти. В случай на криза с цените на електроенергията, която може да бъде обявена от страните от ЕС при определени условия, цените на електроенергията за уязвими клиенти и клиенти в неравностойно положение трябва да могат да бъдат намалени допълнително.
Това е част от реформата на пазара на електроенергия, която беше представена за първи път от Европейската комисия през март 2023 г. Тя изменя регламентите за електроенергията от 2019 г. и директивите от 2018 – 2019 г., както и регламента относно защитата срещу манипулиране на пазара за търговия на едро с енергия (REMIT).
Планираната реформа на европейския пазар на електроенергия преодоля и последното препятствие, след като беше одобрена от Съвета на ЕС. В края на миналата година страните-членки на ЕС постигнаха споразумение с Европейския парламент за реформата, която има за цел да защити по-добре потребителите от ескалация на цените на електроенергията в бъдеще. Освен по-стабилни цени, промените имат за цел да насърчат и разширяването на възобновяемите енергийни източници.
В бъдеще потребителите трябва да имат право както на договори с фиксирана цена, така и на договори с динамични цени. Това ще позволи на потребителите да изберат както сигурни, дългосрочни цени, така и договори с променящи се цени, ако искат да се възползват от колебанията в цените - например да използват електричество, когато е по-евтино за зареждане на електрически автомобили или за термопомпи. Потребителите също трябва да получават важна информация за опциите, които избират. Освен това на доставчиците не трябва да се позволява едностранно да променят условията на договора. Това трябва да гарантира, че всички потребители, включително малките предприятия, ще се възползват от дългосрочни, достъпни и стабилни цени и смекчава ефектите от внезапни ценови шокове“, заяви парламентът през декември.
За да направи пазарите на електроенергия по-стабилни и предвидими, реформата определя два ключови дългосрочни договорни инструмента, които страните ще могат да използват на национално ниво, за да преследват своите цели за декарбонизация. Това са - споразумения за закупуване на енергия от ВЕИ и двупосочни договори за разлика или "еквивалентни схеми със същия ефект".