Започват разговорите за декларация, която да събере антикорупционно мнозинство за кабинет

17.07.2024 | 09:05
по статията работи: econ.bg
Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" започва от днес срещи с политическите сили, за да търси подкрепа за декларацията, около която обяви, че ще търси антикорупционно мнозинство
Започват разговорите за декларация, която да събере антикорупционно мнозинство за кабинет
Снимка: БГНЕС

Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" започва от днес срещи с политическите сили, за да търси подкрепа за декларацията, около която обяви, че ще търси антикорупционно мнозинство, преди да мисли за сформиране на правителство и за съдбата на втория управленски мандат.

По предварителна информация разговорите, в които на този етап не се предвижда участие на партийни лидери, няма да са публични.

До момента готовност за обсъждане са потвърдили единствено от ГЕРБ. "Възраждане", БСП, "Има такъв народ" и 24-мата депутати от ДПС, които останаха в лагера на почетния председател на партията Ахмед Доган, не са заявили дали ще преговарят по предложения документ. Със сигурност на поканата няма да се отзоват шестимата депутати от "Величие", които застават зад идеолога Ивелин Михайлов, както и парламентарната група на ДПС, която подкрепя съпредседателя на движението Делян Пеевски.

На срещите от страна на "Продължаваме промяната - Демократична България" ще присъстват Божидар Божанов, Надежда Йорданова и Людмила Илиева.

Подкрепа от поне 160 депутати за представената в понеделник (15 юли) декларация е ключовото условие на коалицията, за да направи опит като втора по численост парламентарна група да осъществи втория проучвателен мандат за сформиране на кабинет. Конституционното мнозинство е нужно, тъй като част от законодателните мерки, за които "Продължаваме промяната - Демократична България" настоява, могат да минат само ако са подкрепени от две трети от народните представители.

Ако не се събере нужното мнозинство, коалицията обяви, че ще поиска от президента веднага да връчи мандата, за да му го върне неизпълнен. В обратния случай ще помоли Радев за тримесечна отсрочка, за да се опита чрез приемането на законодателните мерки в декларацията да довърши антикорупционната реформа и "да разчисти политическата система от корумпирани лица". Президентът изрази резерви доколко осъществим е подобен план, но засега се въздържа от връчването на втория мандат, давайки време за политически преговори.

В декларацията са поставени следните задачи:

Избиране на членове на Комисията за противодействие на корупцията въз основа на одобрените от Европейската комисия правила;

Приемане на нов Закон за съдебната власт;

Приемане на Закона за защита на лицата, подаващи сигнали и премахване на несъответстващите времеви ограничения;

Приемане на изменения в Наказателно-процесуалния кодекс;

Приемане на Закон за несъстоятелността на физическите лица;

Избиране на нов омбудсман;

Реформа в службите за сигурност.

Предварителните нагласи в "Продължаваме промяната - Демократична България", както и условията, които поставят част от политически сили, сочат, че декларацията няма да събере нужната подкрепа, което пък ще доведе до провал на втория мандат.

Въпреки че през последните дни коалицията успя да стигне до общо решение как да постъпи с втория мандат, все още има известни разминавания между партньорите за бъдещите им действия.

"Продължаваме промяната" от началото на 50-ото Народно събрание е на мнение, че формацията трябва да остане в опозиция, защото не вижда антикорупционно мнозинство в парламента. От партията неофициално казват, че дори да се съберат 160 гласа за декларацията, ако част от подкрепилите я депутати нямат намерение да гласуват за правителство с втория мандат, е по-добре да не се пристъпва към гласуването и на законопроектите.

От "Демократична България" също изпитват притеснения, че някои формации биха се изкушили да видоизменят законовите текстове в посока, която не е приемлива за страната и за коалицията. От там обаче посочват, че ако това се случи, веднага ще поискат мандата, за да го върнат незабавно. Представители на двете партии в обединението - ДСБ и "Да, България", са единодушни по този въпрос.

Не толкова единно е мнението за компромисите, които биха допуснали партиите по точките в декларацията. "Има такъв народ" например вече заяви, че би подкрепила декларацията, ако от нея отпаднат "противоконституционните призиви". Като такива лидерът на партията Слави Трифонов определи текста, в който се казва, че "народните представители, подкрепящи настоящата Декларация за излизане от политическата криза, призовават президента да отложи връчването на втория мандат с 3 месеца". Според Трифонов проблем би имало и със Закона за съдебната власт, както и с правилата за избиране на членове на антикорупционната комисия, тъй като те са обвързани с текстове в основния закон, които бяха обжалвани пред Конституционния съд.

Неофициално политици от "Да, България" коментираха, че не са склонни да направят отстъпки, що се отнася точно до тези приоритети. По думите им в Закона за съдебната власт има не само текстове, които са свързани с промените в Конституцията, но и други, които могат да бъдат приети без притеснение. Според представителите на ДСБ обаче "коалицията не може да тропа по масата и да казва "ще гласувате каквото ние кажем", а трябва да търси пресечни точки и компромиси по предложените текстове.

Това, което обединява "Да, България", ДСБ и "Продължаваме промяната", е мнението, че в хода на разговорите за декларацията и при евентуално гласуване на мерки от нея ГЕРБ ще има възможност да покаже дали може да бъде приемлив партньор и да обсъжда политики, без да се влияе от "страховете и капризите" на лидера си Бойко Борисов.

От партията на Борисов смятат, че декларацията е добър начин за полагане на основите за разговор, който да даде възможност в следващия парламент тези цели да дадат "реални политически резултати". От там обаче са категорични, че няма да подкрепят втория мандат, с което шансовете за кабинет с втората политическа сила рязко намаляват, тъй като без техните гласове не се събират нито 160 гласа, нито поне 121, които са нужни при избор на правителство.

Единодушие в коалицията има по въпроса, че декларацията трябва да бъде гласувана колкото се може по-скоро, за да не бъде забавян допълнително президентът Румен Радев. Държавният глава във вторник заяви, че очаква "още тези дни да стане ясно ще има ли мнозинство в парламента и подкрепа за мандата" и след като това се случи, да обяви кога ще връчи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство.

По информация на "Дневник" Радев ще очаква от коалицията да започне преговори за съставяне на кабинет веднага щом се разбере дали декларацията събира подкрепата на 160 депутати. Затова от формацията се надяват гласуването по документа да се проведе още този петък (19 юли).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...