Заради недоставени тестове не е известно кога големите ученици ще се върнат в клас

19.11.2021 | 13:05
по статията работи: econ.bg
Държавата е поръчала доставката на общо 3 млн. теста за ученици, но доставени до момента са едва 850 хил. Това е причината все още да не се знае кога ще бъде възможно и учениците над 4-ти клас да се върнат към присъствено обучение след тестване
Заради недоставени тестове не е известно кога големите ученици ще се върнат в клас
Снимка: под лиценза на creative commons

Държавата е поръчала доставката на общо 3 млн. теста за ученици, но доставени до момента са едва 850 хил. Това е причината все още да не се знае кога ще бъде възможно и учениците над 4-ти клас да се върнат към присъствено обучение след тестване в понеделник и четвъртък. Това обяви министърът на образованието Николай Денков, който отговори на въпроси във видео рубриката на Министерския съвет "Властта говори! Открито".

Само допреди няколко седмици обществената съпротива срещу тестовете бе такава, че изглеждаше невъзможно да вкараме тестовете в училищата. Ако сте фирма, е нормално да предпочетете пазар като Германия, където поръчките са големи и регулярни, а не този като България, в който не знаете дали утре някой ще купи 1000 теста или няма да купи, обясни ситуацията той. Допълни, че противно на твърденията на родители за хаос по въвеждането на тестовете в България, хаос е имало и в други страни и не всичко е протекло гладко от първия ден.

Посочи, че идеята държавните и общинските училища да плащат тестовете на големите ученици е отпаднала. Причината е, че това би представлявало индиректно въвеждането на имуществен ценз. Напомни, че тестове, доставени през поръчка, са много по-евтини от тези, които се купуват в аптеките.

"Пристигнат ли тестовете, Министерството на образованието ще ги разпредели по училищата за 24 часа, а родителите ще бъдат уведомени 2 дни преди децата им да се върнат в клас", обясни той. За да се облекчи проблемът с доставките, се обсъжда и вариант учениците от гимназията да ползват друг тип тест, при който сами си взимат проба от носа.

Тестването на учениците ще бъде прекратено, когато заболеваемостта в областта, в която живеят, спадне до под 250 на 100 000 души, напомни министърът и също, че заболеваемост между 250 и 500 на 100 000 предполага присъствено обучение на ротационен принцип.

Скокът в заболеваемостта сред учениците в първия месец от учебната година доказа, че ако не се прилага масовото тестване, ще се върнем на същата ситуация и ще създадем предпоставки за епидемичен взрив, посочи още Денков. По данни на министерството към момента 6.5% са ваксинираните ученици, а 4% са преболедували. Над 1000 седмично се разболяват. Почти 45% са ваксинираните учители, а с тези с документ за антителата процентът на преподавателите със зелен сертификат ще бъде над 50.

В отговор на въпрос обясни, че не се приема варианта децата да се тестват у дома, защото производителите на тестовете указва отчитането от тях да става от 15 до 30 минути след взимането на първата проба. Освен това целта на тестването е не бъде проформа, а истински ефективно. "И в другите страни се правят в клас и основната причина е резултатите да са видими за всички, да са съпоставими и да се правят правилно, така че всички да са убедени, че тази среда е безопасна".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...