„Проблемите в сектора са натрупани в годините назад. Водещи проблеми са ниските изкупни цени и големите разходи за изхранване на животните. Това се усети много силно още миналата година, когато цените на фуражите достигнаха много високи нива и се обезсмисляше да се гледат животни, особено такива, които са в угояване – прасета,телета и всякакъв вид животни“, заяви Николай Димов, земеделски производител и животновъд в интервю за БНТ.
„Проблемът с млякото е идентичен. Вносът на сухо мляко, което ползват мандрите стана такъв, че не се изкупуваше прясното мляко, което се произвеждаше тук и се налагаше да бъде изхвърлено, което е огромен проблем за животновъдите и причината те да търпят големи загуби“, коментира още Димов.
По-рано министърът на земеделието посочи в интервю, че анализ на цените в магазинната мрежа показват надценки до 70% при млечните продукти.
„Като пример за такива надценки мога да посоча кашкавала, чиято себестойност е някъде около 8-10 лв., а в магазина той се продава по 25 лв и нагоре, тази стойност излиза от производителите и основно печалбата отива в търговците“, заяви Димов.
„Контролните органи трябва да си влязат в ролята, а също и държавата, за да може да се осъществява контрол и по вноса на продукти, и по производство и това, което се слага на рафта за продажба да бъде с ясен произход и качество, за да може да прецени потребителят какво купува и с какво се храни“, заключи Димов.
„За мен беше изключително интересно да чуя информацията, която министър Вътев изнесе днес. В търговците отива основната печалба на всички фермери, които произвеждат и реално няма как да има разумна изкупна цена за тях. Относно нелоялната конкуренция всички потребители трябва да знаят, че Европа е един изключително затворен откъм изисквания пазар, по-скоро защото всички производители в рамките на Европейския съюз трябва да изпълняват много тежки изисквания, а допускането на какъвто и да било внос в Европа води до нелоялна конкуренция. Тук пък идва и основната цел на Европа да сваля цените за крайния потребител, което удря пряко всички земеделски производители. Трябва да се търси баланс, защото в даден момент няма да има кой да произвежда в Европа“, допълни от своя страна Илия Проданов, председател на НАЗ.