Данните са от изследване на JobTiger. Екипът на компанията периодично анализира тенденциите на пазара на труда и така стана ясно, че след големия ръст на обяви за работа през май (+77% спрямо април) броят на обявите за работа през юни остава почти непроменен.
Ето какви тенденции се очертават при последния изследван период – месец юни:
С водещо дялово разпределение сред предложенията за работа са секторите „Търговия и продажби“ (21%), „Хотелиерство и ресторантьорство“ (18%) и „Производство“ (13%), следвани от секторите „Транспорт и логистика“ (9%), „Административни и обслужващи дейности“ (9%) и „ИТ“ (9%).
С най-голям положителен ръст спрямо предходния месец май са обявите за работа в секторите „Транспорт и логистика“ (+29%), „Здравеопазване и фармация“ (+20%) и „Хотелиерство и ресторантьорство“ (+15%).
68% от предложенията за работа са съсредоточени в големите областни градове: София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. Най-напред в тази класация е София с цели 41%, следвана от Варна (9,4%), Пловдив (8,9%) и Бургас, Русе и Стара Загора, съответно с по 3% дял от общия брой обяви за работа.
Въпреки наблюдаваната положителна тенденция, общият брой на обявите за работа все още е с 35% по-нисък от този за същия период от 2019 година. Недвусмислено, основна причина за това е кризата, породена от пандемията с коронавирус, която засегна редица икономически сектори.
Значително нарасналият брой случаи на положителни проби с корона вирус от последните дни и удължаването на извънредната епидемична обстановка могат да доведат до нови ограничителни мерки, които несъмнено ще окажат своето влияние върху пазара на труда. JobTiger ще продължи да наблюдава тенденциите в търсенето и предлагането на работа у нас и през следващите месеци.