В периода юли-септември брутният вътрешен продукт (БВП) намалява с 5.2% спрямо съответното тримесечие на предходната година, показват експресните оценки на Националния статистически институт.
В сравнение с второто тримесечие на годината икономиката нараства с 4.3 на сто.
През трите летни месеца БВП в номинално изражение достига 31.216 млрд. лв., а реализираната добавена стойност през третото тримесечие на 2020 г. е 27.020 млрд. лв. По елементи на крайното използване най-голям дял в БВП заема крайното потребление (77.6%), което в стойностно изражение възлиза на 24.218 млрд. лв. бруто, капиталообразуването е 6.220 млрд. лв. и заема 19.9% относителен дял в БВП. Външнотърговското салдо е положително.
На годишна база крайното потребление расте с 9.3%, докато бруто образуването на основен капитал отчита спад от 5.7%. Износът на стоки и услуги намалява с 22.3%, а вносът - с 3.4%.
Спрямо второто тримесечие на годината икономиката нараства с 4.3%, по сезонно изгладени данни, брутната добавена стойност нараства с 4.1%. Тримесечният ръст на икономиката в най-голяма степен се дължи на увеличението на крайното потребление с 9.8%, при бруто образуването на основен капитал ръстът е с 4.3%.
Според есенната прогноза на Европейската комисия българската икономика ще се завърне на нивото си от 2019 г. чак след две години - в края на 2022 г. За това ще помогне постепенното възстановяване на износа, обаче основната заслуга ще е на вътрешното търсене. Но първо страната ще премине през още 5 месеца на икономически затруднения и сериозни трудности за износа зарази втората вълна на пандемията и налаганите заради нея строги ограничения за населението в държавите от ЕС.
Преди седмица пък МВФ обяви, че най-вероятно ще ревизира надолу прогнозата си за икономиката на страната през тази година, която засега е за спад от 4 на сто. Министерството на финансите засега запазва оптимистичната си прогноза за спад на БВП от 3% през 2020 г.