Изкупната цена на суровото мляко се срина

13.02.2023 | 11:30
по статията работи: econ.bg
Изкупната цена на суровото мляко се срина, алармират фермери. Мандрите вече плащат между 80 стотинки и 1,05 лева за литър, обясни изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите Михаил Михайлов
Изкупната цена на суровото мляко се срина
Снимка: под лиценза на creative commons

Изкупната цена на суровото мляко се срина, алармират фермери. Мандрите вече плащат между 80 стотинки и 1,05 лева за литър, обясни изпълнителния директор на Националния съюз на говедовъдите Михаил Михайлов. Това е и една от най-ниските изкупни цени в Европейския съюз, посочи той. В същото време литърът в магазините се предлага на поне три пъти по-висока цена – около 3,50 лева за литър. Само от август насам надценката върху млякото и производните продукти се е вдигнала с 67 на сто. "Печалбата остава в някого. В мътна вода се лови риба", заяви пред БНР Михайлов.

При тези изкупни цени загубата само от литър мляко за производителите е между 30 и 50 стотинки, обясни Михайлов, тъй като себестойността му за фермерите е между 1,34 лв./л и 1,52 лв./л. Така загубата само от една крава на година за производителите ще е между 400 и 800 лева.

Причина за срива на цената е нелегален внос на украинско мляко, което се внася у нас основно през Полша и Унгария, обясниха за „Труд News” хора от сектора. Суровото мляко от Украйна се продава на цени от по 45-50 стотинки за литър или два пъти по-евтино от българското. Затова и родните преработватели, предпочитат да купят такова, от което да произвеждат млечни продукти като сирене и кашкавал. Украинските фермери от своя страна са принудени да продават директно сурово мляко заради проблемите с тока в страната, които не им позволяват да го преработват на място.

Преработвателите предпочитат да купуват и млека, произведени в Унгария, Полша и Румъния, които се купуват при цени от 84 стотинки за литър, разказа Михайлов. В резултат на това български ферми вече са получили отказ млякото им да бъде изкупено, а част от тях дори започнаха да изливат продукцията в знак на протест, което обаче е незаконно. Производителите не могат да дарят нерелезируемата продукция, тъй като това е забранено с друг, обясни Михайлов.

За да подпомогнат родното производство в някои европейски държави като Франция и Унгария слагат минимум на изкупните цени, обясни Михайлов.

Прясното мляко в България за потребителите вече е по-скъпо отколкото в Швейцария. У нас литърът струва средно 3 лв., а в Швейцария - само 2,87 лв., , показват данни на сайта GlobalProductРrices.com. Само за последната година цената на млякото у нас се е увеличила с близо 40 на сто. По-евтино продуктът се продава в Полша, където цената в магазина е два пъти по-ниска от родната – средно 1,45 лева за литър. По-изгодно пазаруват прясно мляко още в Словакия, Португалия, Испания, Франция, Финландия, Турция, Словения, Белгия, Сърбия, Чехия и Латвия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 21.11   695 г. – Свети Вилиброрд е ръкоположен за пръв епископ на фризийците. 1344 г. – Започва строежът на сегашната катедрала "Свети Вит", когато епископът...