Китайската икономическа активност продължи да се охлажда и през месец май в резултат на по-слаб от очакваното растеж на индустриалното производството и на дълготрайните бизнес инвестиции и въпреки по-добро нарастване на продажбите на дребно, показват данни на Националното статистическо бюро на страната.
Това е поредно доказателство за отслабване на втората най-голяма икономика в света на фона на ескалиращото през последните седмици търговско напрежение между САЩ и Китай.
Индустриалното производство се повиши през май с едва 5,0% на годишна база при очаквания за запазване на априлското темпо на растеж от 5,4 на сто, като това е най-слабото темпо на растеж от февруари 2002-а година насам. През първите пет месеца на годината индустриалното производство се повиши с 6,0%, но след растеж с 6,2% през периода януари - април.
Дълготрайните бизнес инвестиции също нараснаха по-слабо от очакваното, което вероятно ще подсили очакванията, че властите в Пекин ще се нуждаят в скоро време от допълнителни мерки, стимулиращи икономиката на страната.
През първите пет месеца на годината растежът на дълготрайните инвестиции се забави до едва 5,6% спрямо същия период на 2018-а година, докато осредните очаквания на финансовите пазари бяха за запазване на темпото на растеж от 6,1%, постигнато през периода януари - април.
Дълготрайните инвестиции в частния сектор, които формира около 60% от общите инвестиции в Китай, пък нараснаха през периода януари - май с 5,3% след тяхно увеличение с 5,5% през първите четири месеца на годината. Забави се и растежът на инвестициите в инфраструктура до 4,0% от 4,4%.