Турската инфлация нарасна на годишна база през октомври до нов 25-годишен връх от 85,5%.
Нейното ускоряване за 17-и пореден месец беше подсилено от слабостта на турската лира и негативните последици от руската военна инвазия в Украйна, които се изразяват в продължаващо силно поскъпване на цените на суровините, отразяващо се в удвояване на цените на транспорта и на храните спрямо година по-рано, показват данни на официална статистика на страната.
Индексът на потребителските цени (CPI) на Турция се повиши през октомври с 3,5% спрямо септември, когато се повиши с 3,1 на сто, съобщи БНР.
Спрямо година по-рано инфлацията през октомври се ускори до 85,51% спрямо 83,5% през септември. Това е най-висока инфлация в страна от 1997 г., когато тя нарасна с 85,67%.
Най-драстичен ръст през октомври на годишна база имаше отново при транспортните цени (скок с цели 117,2%) в резултат на рязкото повишаване на енергийните цени на фона на войната в Украйна, следван от този при цените на храните и безалкохолните напитки (с 99,1% спрямо 93,1% месец по-рано), на мебелите и домакинското оборудване (повишение с 93,6% от 89,68% през септември), на жилищните комунални разходи (с 85,2%), на дрехите и обувните принадлежности (повишение с 41,3%).
Официалните данни обаче се оспорват от независимите икономисти от Inflation Research Group (Nage), които твърдят, че ръстът на цените в Турция е 185% в рамките на година спрямо нарастване с 115% към 1-ви януари 2022 г.
Нарастването на потребителските цени се насърчава и от редовните намаления на основния лихвен процент, като през октомври Турската централна банка намали водещата си лихвена ставка до 10,5% от 12%.