Инфлацията и ограниченото предлагане държат високи цените на имотите у нас

06.10.2023 | 16:30
по статията работи: econ.bg
В България голяма част от сделките с имоти продължават да се случват чрез спестявания, а не с ипотечно финансиране, за разлика от САЩ и някои западноевропейски държави
Инфлацията и ограниченото предлагане държат високи цените на имотите у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

Инфлацията и ограниченото предлагане са основните причини за високите цени на имотите в България. Това заяви в ефира на предаването „Директно“ Добромир Ганев, председател на Националното сдружение Недвижими имоти.

Последните данни на Евростат показаха, че България е на второ място в Европейския съюз по ръст на цените на жилищата за второто тримесечие на тази година.

„10,7% е ръстът на цените спрямо второто тримесечие на 2022 г. Във Варна например цените са скочили с 20%, никак не е малък ръстът на цените“, посочи Ганев.

Той открои като фактор и все още ниските лихви по ипотечните кредити у нас в сравнение с Съединените американски щати и други европейски държави.

По думите му спад на цените на жилищата е възможно да видим на отделни места у нас, но не и в големите градове.

„Пазарът в момента в страната, въпреки спада от около 10%, можем спокойно да го характеризираме като много добър, защото ние го сравняваме с 2021 и 2022, които бяха рекордни за годините от 2008 насам. За някои от градовете София, Пловдив и Бургас, това е третото по сила шестмесечие като обем от сделки от 2008 насам, а за Варна даже второто“, коментира Ганев.

Според него в България голяма част от сделките с имоти продължават да се случват чрез спестявания, а не с ипотечно финансиране, за разлика от САЩ и някои западноевропейски държави.

Ганев отбелязва, че съществува спад на започнатото ново строителство, което е свързано с притесненията на някои от предприемачите и факта, че за последните няколко тримесечия има около 12% спад на обема на сделките, смята той.

„В България за първото шестмесечие имаме спад на започнатото ново строителство в градове като София, Пловдив и Варна с над 50%. Причината е логична и тя е свързана с притесненията на някои от предприемачите“, поясни още Ганев пред Bulgaria ON AIR.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...