Китай продължава да има интерес към строителството на АЕЦ "Белене"

29.12.2017 | 13:00
по статията работи: econ.bg
Пекин следи и развитието на редица инфраструктурни проекти у нас и може да участва в тях, уверява посланик Джан Хайджоу
Китай продължава да има интерес към строителството на АЕЦ "Белене"
Снимка: БГНЕС

Китайските компании продължават да се интересуват от възможностите за инвестиции в България и по-конкретно в изграждането на АЕЦ „Белене“. Това заяви в интервю за в. „24 часа“  Н. Пр. Джан Хайджоу, посланик на Китайската народна република в България. Той изрази надежда, че „за китайските компании проектът АЕЦ "Белене" да не остане само като потенциал и интерес“.

Атомната енергетика е от стратегическо значение за всяка държава и се развива с държавната подкрепа и участие. Сериозните китайски компании внимателно следят проекта за АЕЦ "Белене" и поддържат контакти с българската страна в сферата на атомната енергетика, обяснява Хайджоу. По думите му ктайските компании имат предимства от гледна точка на финансовите средства, технологиите и опита за изграждането. „Проектът АЕЦ Hinkley Point С във Великобритания е успешен пример за тристранно сътрудничество между Китай, Великобритания и страни членки на ЕС“, смята още Хайджоу.

Посланикът отново потвърди, че китайските компании продължават да проявяват интерес и към други големи инфраструктурни проекти у нас като изграждането на магистрала „Черно море“, строителството на тунела под Шипка, модернизацията на жп линията Русе – Варна както и изграждането на нов мост над р. Дунав. Китайските компании и банки сериозно следят проектите и поддържат интензивни контакти със съответните български ведомства и предприятия, заяви посланикът.

„През 2018 г. ни предстоят много възможности и съм убеден, че двете страни ще ги уловят и с общи усилия ще дадат нов тласък за развитието на всестранното приятелско партньорство и сътрудничество“, добави още Хайджоу.  Според статистиката в първите 10 месеца на 2017 г. стокообменът между Китай и България възлиза на 1,73 млрд. щатски долара, от които вносът в Китай от България възлиза на 786 млн. долара, а износът от Китай в България 928 млн. долара с ръст съответно 26,57%, 65,83% и 5,43%. 

„Забележително е огромното увеличение на износа от България към Китай. Заедно с увеличението на стокообмена в търговската структура също има позитивна промяна, процентът на продуктите с високодобавена стойност - машини и ел. уреди, е повишен. Очаквам двете страни продължително да стимулират балансирано и бързо увеличение на търговията“, добави дипломатът.

Китайската страна също е приятно впечатлена, че българското правителство високо оценява и активно участва в инициативата "Един пояс, един път" и сътрудничеството 16+1 и ясно ги вписва в приоритетите на външната си политика. Китайската страна обръща голямо внимание върху приятелските отношения и сътрудничеството с България и я смята за важен партньор в рамките на ЕС. Политическата воля на двете правителства за засилване на практичното сътрудничество полага солидна база за успешното развитие на двустранните отношения, обяснява още в интервюто си Хайджоу.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.03   235 г. – Максимин Трак е провъзгласен за римски император. 238 г. – Гордиан I и неговият син Гордиан II са провъзгласени за римски императори. 1136 г. –...