Кога ще ги стигнем... румънците

29.11.2023 | 11:15
по статията работи: econ.bg
По БВП на глава от населението, измерен чрез паритета на покупателна способност, Букурещ вече е по-богат от Виена и изпреварва София два пъти
Кога ще ги стигнем... румънците
Снимка: под лиценза на creative commons

Пенсиите в Румъния ще се увеличат средно с 40% от 1 септември 2024 г. на фона на кампанията за парламентарни избори. Новият пенсионен закон бе одобрен от правителството и приет от парламента. Влиза в сила от 1 януари догодина.

Увеличението ще е различно, но всички пенсии ще бъдат преизчислени, предаде Romania Insider. “Някои пенсии може да се увеличат с 1%,

някои може да се увеличат с 80%, но според изчисленията ще имаме средно увеличение на пенсиите от 40%”, коментира министърът на труда Симона Букура-Опреску. Увеличението на пeнcиитe щe cтpyвa близo 55 милиapдa лeи, или 11 млрд. евро, което прави 3% от БВП на Румъния.

Според формулата за преизчисления 1 200 000 румънци, които получават минималната социална помощ, ще получат увеличаване на пенсията от 87,4%, т.е. 1960 леи (394 евро) в сравнение с 1825 леи (367 евро), ако са работили 35 г. на минимална заплата.

Това означава, че най-малката пенсия в Румъния ще бъде горе-долу колкото средната у нас. За тази година в България тя се очаква да стигне 788,10 лева, което прави 403 евро.

На практика Румъния вече изпреварва България не само по пенсии, а във всички други икономически показатели. В началото на прехода например - през 1989 г.,

Румъния имаше 2 пъти по-нисък БВП от България на човек от населението.

През 2006 г., малко преди влизането ни в ЕС, този показател вече бе почти изравнен. Сега Румъния има с 31% по-висок БВП в сравнение с България и се изравнява с Унгария и Португалия.

Според данните на Евростат за риска от бедност и социално изключване за 2020 г. у нас делът на хората, които са в риск от бедност и социално изключване, е бил 33,6%. В Румъния са 35,8% от населението. Пак от същите данни - средният годишен доход (след приспадане на всички данъци и удръжки) на румънеца тогава е 4267 евро, докато у нас е 4612 евро.

Сега средната годишна заплата преди облагане в Румъния достига 13 хил. евро, докато в България е с около 10% по-ниска.

Значителна разлика има в минималната заплата. Румъния планира да я увеличи до 3300 леи на месец, което е над 1300 лева. В момента тя е 3000 леи (1182,22 лв.). В България от догодина минималната заплата става 933 лева при 780 лева в момента.

По средна заплата също изоставаме - през октомври в Румъния тя е била 6462 леи, което прави 2547,64 лева. Последните данни на НСИ показват, че у нас средното възнаграждение през третото тримесечие на 2023 г. е стигнало 2000 лева.

По отношение на риска от бедност тенденциите в двете балкански държави-членки на Европейския съюз, през последните две години са противоположни - докато у нас делът на бедните се увеличава, в Румъния той намалява, защото през 2019 г. е бил 36,3%.

На пазар в столицата на северната ни съседка. Покупателната способност там се е повишила от 53% от средното в ЕС през 2010 г. на 75% в момента, а може да се увеличи още.

Още по-голяма разлика се вижда, ако се погледнат данните на Евростат за покупателната способност. България има напредък, но доста бавен. Например през 2010 г. показателят е 45% от средното ниво в ЕС, а през 2022 г. стига 57%.

Само че в Румъния покупателната способност от 53% през 2010 г. се вдига на 75%.

Лошата новина за България е, че Румъния има големи шансове да ни изпревари още повече.

Редица изследвания в ЕС показват, че след като дадена икономика премине прага от 70% спрямо средния за съюза БВП на глава от населението, следва бурно развитие. Примери за това са Португалия и Ирландия. Което дава основание да се смята, че румънската икономика ще продължи да се движи бързо и скоро ще догони средноевропейското ниво. За България такива изгледи засега няма.

Подобна е тенденцията и при инвестициите, ако се измерят през образуването на основен капитал. За периода 2010-2022 г. реалният ръст в Румъния е 3,9%, а у нас има спад от 0,1%. С натрупване се оказва, че

в румънската икономика се инвестират 57% повече средства спрямо 2010 г., а в българската - с 3% по-малко.

По БВП на глава от населението, измерен чрез паритета на покупателна способност, Букурещ вече е по-богат от Виена и изпреварва София два пъти.

По отношение на инфраструктурата с румънците сме в сходно положение. Съседката ни тепърва ще строи своя магистрален пръстен, същото предстои и в България. Жп линиите са в подобно състояние като българските, но това може скоро да се промени.

В здравеопазването двете страни през последните години неизменно се класират на последните места в индекса Euro Health Consumer в ЕС.

Но и тук Румъния е с едни гърди напред с отделяните 661 евро на човек годишно, а в България сумата е 626 евро, показват данни на Евростат.

А само преди три години е било обратното - северната ни съседка е била на дъното в ЕС с 584 евро на човек за здравни грижи, докато у нас са се давали 587 евро.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....