Конституционният съд постанови повторно преброяване на вота в 1 777 секции

27.11.2024 | 06:55
по статията работи: econ.bg
Назначена е експертиза, която трябва да извърши повторно преброяване в 1777 секции и да провери протоколите в други 442, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените
Конституционният съд постанови повторно преброяване на вота в 1 777 секции
Снимка: БГНЕС

Конституционният съд (КС) шокира политическите партии, готвещи се за поредните си предизборни кампании след все по-очевидния неуспех да се отпуши парламентарния живот у нас. КС е допуснал за разглеждане петте искания от страна на ПП-ДБ, “Възраждане”, ИТН, БСП и “Величие”, с които се оспорва законността на изборите. Те са обединени в едно дело №33/2024 г. с докладчици Янаки Стоилов и Соня Янкулова.

Назначена е експертиза, която трябва да извърши повторно преброяване в 1777 секции и да провери протоколите в други 442, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените.

Съдът разпорежда да се установи дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски листи (партии, коалиции, независим кандидат) съответства на вписания в протокола на съответната секционна избирателна комисия; дали броят на подадените действителни гласове с бюлетини от машинно гласуване по кандидатски листи съответства на информацията от паметта на специализираното устройство за гласуване; дали протоколите на секционните избирателни комисии са съставени в съответствие с изискванията на Изборния кодекс (чл. 274, ал. 3).

Проверката в 442 избирателни секции трябва да установят дали броят на вписаните в протокола като недействителни бюлетини съответства на броя на наличните недействителни бюлетини, предадени на районните избирателни комисии от секционните избирателни комисии.

Експертизата трябва да е готова до 10 януари 2025 година, е раздпоредил КС. Тя е възложена на юристи, математици и IT специалисти, много от които са бивши членове на Централната избирателна комисия (ЦИК).

ЦИК се задължава да осигури на експертизата изборните книжа на посочените секции. В двуседмичен срок комисията се задължава да предостави информация за причините, поради които избирателни секции не са осъществили видеонаблюдение в реално време и видеозаснемане след обявяване на края на изборния ден при преброяването на гласовете и съставянето на протокола.

Съдът е дал срок от три седмици на ЦИК да предостави информация за извършените след срока по закон промени в съставите на секционните избирателни комисии. Изборният кодекс предвижда, че СИК трябва да бъдат назначени до 25 дни преди изборния ден. КС иска данни за общия брой на промените, разпределение по седмици, по чие предложение са направени (на члена на комисията, на политическа партия или коалиция, на друг субект), запазено ли е първоначалното съотношение на политическите партии и коалиции в секционната избирателна комисия, на какво фактическо и правно основание е направена промяната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...