Предлаганите от ГЕРБ лимити при обезщетение на близките на загинал при катастрофа са позор за всяка правна система. Това обявява в своя позиция по предлаганите промени в Кодекса за застраховането Висшият адвокатски съвет. Тя е адресирана до председателя на Народното събрание и до комисията по бюджет и финанси, която днес се очаква да обсъди промените. За тях се разбра през уикенда и те са внесени от председателя на комисията Менда Стоянова. Бойко Борисов като лидер на ГЕРБ разпореди измененията да не се гледат в комисия преди да бъдат подложени на обществено обсъждане.
Адвокатите определят текстовете като облагодетелстващи застрахователите и посочват, че засегнатите ще трябва да се задоволяват "с трохи" при тези обезщетения. В началото на лятото с тълкувателно решения Върховният касационен съд разшири кръга на хората, които могат да претендират за обезщетение при смърт в катастрофа на техен близък. Тогава застрахователите и Комисията за финансов надзор предупредиха, че сумите няма да може да бъдат покривани при настоящите цени на застраховката "Гражданска отговорност".
В позицията се обръща внимание, че предложенията не включват и други случаи на причиняване на смърт като лекарска грешка, умишлено убийство и пр., за които остава в сила общата уредба. Така, според тях, причиняването на смърт на пътя ще е по-евтино за виновния от другите случаи. В допълнение се посочва, че така катастрофата се превръща в причина за особен законодателен подход при формирането на понятието справедливост. "Такава правна техника представлява позор за всяка правна система", пише в позицията.
Тези изменения на практика обезмислят постигната вече в законодателството завишена защита на участниците в движението по пътищата и нарушават текстове от европейското право, посочват още адвокатите.
В позицията си те отговарят и на появили се твърдения за това, че след решението на съда, адвокатски кантори са започнали да се възползват от това с нелоялни практики. Посочват, че няма как това да причини срив в системата на застраховането, нито пък е повод за втора законодателна промяна след правилата за подсъдността. Освен това нямало как предлаганите текстове в Закона за застраховането да решат подобни проблеми.