Производителите на винено и десертно грозде излизат на протест в столицата, който има крайна точка Министерство на земеделието (МЗм). Протестът е организиран от Национално сдружение на българските лозари (НСБЛ) на и е с начален час 13 часа.
Според разпространена декларация от сдружението действията на лозарите „са продиктувани от очевидната проява на незаинтересованост от страна на компетентните институции в България за разрешаване на трайно установените проблеми в сектора и липсата на адекватни действия от Министерство на земеделието“.
Според тях „липсват адекватни действия от Министерство на земеделието спрямо всички сектори в земеделието. Повече от десетилетие не се предприемат, каквито и да е мерки и действия за подкрепата на производителите на грозде. Държавна политика няма или има, но тя доказано е неработеща и неефективна. Относно лозаро-винарския сектор и десертните лозя многократно на провежданите срещи с МЗм. Многократно са отправяни предложения за нормативни промени, предлагани са мерки и действия за подпомагането ни и намирането на решения на проблемите и пречките да работим и бизнесът ни да функционира правилно и ефективно“. Заради липса на конкретни действия, а само обещания, лозарите излизат с няколко основни искания.
На първо място те настояват за обективни и публични критерии при разпределението на бюджетите за финансово подпомагане спрямо всички сектори в земеделието; Лозарския регистър: актуализиран, дигитализиран и публичен. Обществено достъпни регистри за всички сектори в земеделието, също фигурира в списъка с искания. „Инвестиции/мерки за инвестиции в техника и иновации за лозарските стопанства. Работещи!; Предвиждане на ежегоден национален бюджет за подпомагане на лозаря-винарския сектор и десертните лозя. (за минимум 5 последователни години, като временна кризисна мярка за подобряване на състоянието на сектора). Алтернативно предвиждане на бюджет и предоставяне на възможност за изкореняване на лозовите насаждения“, се настоява още в декларацията.
Лозарите изискват и „ефективно, компетентно и адекватно работеща администрация в полза на земеделските производители, която да е в непрекъсната комуникация със земеделските сектори и да взема обективни и компетентни решения след консултации с тях, не самостоятелно, както и контрол на качеството на произвежданото българско вино и контрол на продажбите на винено грозде. Контрол на качеството и вноса на винено грозде и вино от държавите членки на ЕС и трети страни. Контрол на продажбите на десертно грозде произведено от други страни членове на ЕС на територията на страната.
Според тях в сектора трябва да има „компетентен изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по лозата и виното, който да се погрижи агенцията да си изпълнява функциите, а именно контрол в лозаро-винарския сектор в пряко взаимодействие с Агенция митници и Национална агенция за приходите, както и контрол на качеството на лозаро-винарски продукти на национално ниво.“.