От Националното сдружение на българските лозари настояват да се преразгледа начинът, по който се разпределят средствата по култури, отпуснати от държавата. За това искане съобщи в предаването „В развитие“ Bloomberg TV Bulgaria неговият председател Атанас Василев. Трябва да се разгледат фактори като разходи, изкупна цена, социална ангажираност и други, каза той, като допълни, че най-справедливо е да се разглежда като процент от разходите.
„Не става въпрос за противопоставяне на браншовете, а за справедливост. Проблем има също със застраховките и обезщетенията. Обезщетение се изплаща само ако щетата е над 30%, което е твърде висок праг“, изброи какво затруднява представителите на лозарския бизнес той.
По думите му, голяма част на производителите на грозде и вино планират да се откажат, като единственото им искане е еднократна помощ или обезщетение за освобождаване на площта. Според него „успяват да се спасят само тези с достъп до вода“.
„Държавата трябва да реагира възможно най-скоро, за да възстанови поливните площи и да реставрира напоителните системи. Проблемът с достъп до водата и административната тежест е наистина сериозен“, коментира Василев как се отразяват климатичните промени на винарските региони.
Председателят на Националното сдружение на българските лозари посочи, че въпреки добрата цена на гроздето тази година сметките не излизат и много от лозарите се заричат, че това ще им е последна година, в която се занимават с този бизнес. „Поради липса на политика и подпомагане в сектора стигнахме до това положение“, каза Василев.