Международната агенция по енергетика (МАЕ) намали прогнозите си за търсенето на петрол, добиван от страните-членки на ОПЕК през тази и следващата година, след като понижи оценките си и за потреблението в някои развиващи се страни, съобщи агенция "Блумбърг".
Световните петролни пазари се ребалансират, докато Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците й прилагат производствените квоти, отбелязва МАЕ в месечния си доклад. Въпреки това резервите остават високи, а обемът от суров петрол, нужен от ОПЕК, е по-малък от очаквания досега, тъй като потреблението в някои развиващи се страни е бил свръхнадценено, допълва агенцията.
Цените на петрола са изгубили около 9% от стойността си на борсата в Лондон тази година заради опасения, че ограниченията върху предлагането от ОПЕК и други страни, включително Русия, не са достатъчно агресивни, за да се изчисти глобалният излишък.
Агенцията понижи прогнозите си за нужния обем суров петрол от ОПЕК през тази и следващата година с по около 400 хил. барела на ден. Около 32,6 млн. барела дневно ще бъдат нужни от групата тази година, което е под добива за 32,84 млн. барела от юли.
Има и все повече съмнения, че всички страни по споразумението ще намалят добива си така, както са обещали, казва МАЕ.
Нивото на изпълнение на ОПЕК е спаднало миналия месец до 75% - най-ниското, откакто споразумението бе сключено през януари. Прилагането от страна на Ирак е само 34%, от Венецуела – 28%, а от ОАЕ – 53%. Спазването на сделката от страните извън ОПЕК е 67%.
Въпреки понижаването на оценките за общото търсене темпът му на растеж тази година е по-силен от смятаното преди, възлизайки на 1,5 млн. барела на ден.
„Производителите трябва да бъдат окуражени от търсенето, което расте на годишна база по-силно от първоначално смятаното“, казва МАЕ.
Сделката на ОПЕК има известен успех, тъй като глобалните резерви са намалели през второто тримесечие с около 500 хил. барела на ден, посочва агенцията.
Макар че това стеснява излишъка спрямо петгодишните средни нива – заявената цел на ОПЕК, резервите все още са с 219 млн. барела на ден над това ниво към края на юни, заяви агенцията.
Предвид перспективите за по-слабо търсене и по-високо производство от ОПЕК „спадът на резервите през годината вероятно ще бъде по-слаб от първоначално смятаното“, каза още агенцията.