МВФ влоши прогнозите си за растежа на световната икономика

27.07.2022 | 11:40
по статията работи: econ.bg
Международният валутен фонд влоши прогнозите си за растежа на световната икономика. Базовият сценарий от доклада през юли залага на растеж на глобалния брутен вътрешен продукт от 3,2 на сто тази година
МВФ влоши прогнозите си за растежа на световната икономика
Снимка: под лиценза на creative commons

Международният валутен фонд (МВФ) влоши прогнозите си за растежа на световната икономика. Базовият сценарий от доклада през юли залага на растеж на глобалния брутен вътрешен продукт от 3,2 на сто тази година, което е с 0,4 базисни пункта под прогнозата от април.

За разлика от прогнозата за растежа, която е занижена надолу, очакванията за инфлацията се покачват, съобщава БНР.

В доклада на Международния валутен фонд се прогнозира инфлация от 6,6 на сто тази година в развитите икономики. Във възникващите и развиващите се икономики стойностите ще достигнат 9,5 на сто.

"Трите най-големи икономики в света – САЩ, Китай и Европа – са в застой. Много от негативните рискове, които идентифицирахме в априлската световна икономическа перспектива, вече се материализират“, обясниха от МВФ.

Рисковете за новите икономически перспективи са преобладаващо в посока надолу, посочва МВФ.

От фонда подчертават, че основен риск пред прогнозата остава развоят на войната в Украйна.

Главният икономист на Фонда Пиер-Оливие Гуринша не изключи и рецесия, като основният риск е свързан с развоя на войната в Украйна и допълнителното поскъпване на храните и енергоресурсите, които тя може да причини.

Сред най-уязвимите държави е водещата европейска сила - Германия. Пълно прекъсване на руските газови доставки може да нулира растежа в Европа и САЩ догодина.

Според МВФ руската икономика се справя по-добре от очакваното в условията на санкциите, въпреки че очакванията са брутният вътрешен продукт да се свие с поне 6 процента.

Войната в Украйна може да доведе до внезапно спиране на европейския внос на газ от Русия; инфлацията може да се окаже по-трудно да бъде намалена от очакваното или ако пазарите на труда са по-затегнати от очакваното или ако инфлационните очаквания не се стабилизират; по-строгите глобални финансови условия биха могли да предизвикат дългови затруднения в нововъзникващите пазари и развиващите се икономики; подновените епидемии от Covid-19 и следващите ги локдауни, както и по-нататъшното ескалиране на кризата в сектора на имотите може допълнително да потиснат икономическия растеж на Китай; а геополитическата фрагментация може да попречи на световната търговия и сътрудничество.

Експертите предупреждават, че потенциалното спиране на руските доставки на природен газ за Европа могат да влошат картината, което да доведе до още по-нисък икономически растеж и по-висока инфлация. Растежът може да се забави до 2,6 на сто тази година и 2 на сто догодина.

Високата инфлация трябва да е приоритет номер едно, смятат от фонда и подчертават, че неизбежното затягане на монетарната политика ще има своята икономическа цена.

Според икономистите във Вашингтон, трябва да се обърне специално внимание на ефекта от високите цени на енергоносителите и на храните. Също така трябва да се обособят специални политики за реваксинация на населението срещу новите варианти на коронавируса и да не се пренебрегва преминаването към по-екологосъобразна икономика.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...