МОСВ призова гражданите да пестят водния ресурс

04.08.2020 | 14:40
по статията работи: econ.bg
Всички усилия на МОСВ са насочени към запазване на ресурса в язовирите и съхранение на водата в тях за следващата 2021 г.
МОСВ призова гражданите да пестят водния ресурс
Снимка: под лиценза на creative commons

Благодарение на предприетите от Министерството на околната среда водите мерки и положените максимални усилия, тази година нивото в язовирите в страната започна да пада едва през месец август заради намаляващия приток. В тази връзка МОСВ призовава всички водоползватели да предприемат действия за пестене на ресурса и намаляване на загубите, съобщиха от МОСВ.

През тази година е гарантирана водата за питейно битово водоснабдяване на населените места, които се водоснабдяват от управляваните от МОСВ 52 комплексни и значими язовири.

От началото на 2020 г. досега земеделските производители са получили общо 611,769 млн. м3 вода и до края на напоителния сезон не се предвиждат съществени ограничения.

Същевременно МОСВ предупреждава земеделците от Североизточна България, че трета поредна година в този регион има засушаване и ако през есенно-зимния сезон се запази тенденцията на намален приток, то същият ще трябва да се използва от тях и през напоителен сезон 2021 г. Възможно е ресурсът да се окаже недостатъчен поради което земеделските производители следва да помислят и за алтернативни водоизточници.

Допълнително е направено изменение на месечния график за м. август 2020 г., като от язовир "Батак" са предоставени 5,550 млн.м3 вода за напояване. Общо разрешените обеми за напояване от язовир "Батак" през м. август възлизат на 38,550 млн.м3.

Всички усилия на МОСВ са насочени към запазване на ресурса в язовирите и съхранение на водата в тях за следващата 2021 г.

Министерство на околната среда и водите управлява водите на 52 броя комплексни и значими язовира, като ежедневно следи състоянието им.

Сумата от наличните в тях завирени обеми към 31.07.2020 г. е 4197,2 млн. м3, представлява 63,6% от сумата на общите им обеми.

Според основното им предназначение наличните в тях завирени обеми към 30.07.2020 г. са както следва:

• питейно-битово водоснабдяване – 70,2% от общия им обем;

• напояване – 42,2% от общия им обем;

• енергетика – 76,6% от общия им обем.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...