Данни за организирания ловен туризъм в България през 2023 съобщи заместник–директорът на ИАГ Росен Райчев по време на пресконференция за откриване на изложението “Природа. Лов. Риболов” в Пловдив.
По думите му при едрия дивеч във всички ловностопански райони като цяло са се формирали стабилни дивечови популации, които постепенно нарастват. Трендът при благородния елен и лопатара е интензивен и възходящ. При сърната също се регистрира нарастване, но все още запасите са недостатъчни .
7% ръст на запасите при дивата свиня за миналата година отчете специалистът. Статистиката при дребния дивеч също е положителна.
„Приходите от организиран ловен туризъм през 2023 г. са 7 278 713 лв. Постъпленията от държавните ловни стопанства са в размер на малко над 5,5 млн. лв.“, обяви Росен Райчев. При трофеите също има добри резултати, като само при благородния елен са присъдени 68 златни медала, стана ясно от презентацията му.
„Миналата година Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури е извършила 15 381 проверки, от които 609 съвместно с МВР,“ посочи Сергей Костадинов, главен секретар на Агенцията. Конфискувани са 708 съоръжения на бракониери, над 5 тона иззета риба е дарена на социални домове, а над 8 тона жива риба е върната обратно във водоемите.
„ИАРА ще представи в рамките на „Природа. Лов. Риболов“ как осъществява контролната си работа на специален щанд“, обясни заместник-директорът Ясен Киров.
„Чрез въвеждането на електронно разрешително за лов държавата прави възможното да намали нарушенията на Закона за лова“, отбеляза и Стоян Тошев една от мерките за борба с бракониерството.