Масовите лекарства пак поскъпнаха

10.10.2022 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Като причина за увеличените цени се посочват поскъпналите суровини, голяма част от които се внасят от Китай, по-скъпата електроенергия и инфлацията
Масовите лекарства пак поскъпнаха
Снимка: под лиценза на creative commons

С нови десетина процента са поскъпнали масовите лекарства, а до Нова година се очаква цените да се увеличат с още 2-3%, казаха пред “Труд News” фармацевти. Най-много са поскъпналите медикаменти без лекарско предписание, като голяма част от тях се използват при простуда, грип или симптоми на COVID-19. Таблетки за смучене при болки в гърлото, аналгетици, витамини, спрейове за нос са поскъпнали с по около 10-15%, но има и по-драстични увеличения. Поради сравнително ниските цени на този тип лекарства, максималното поскъпване е с до 2 лева.

Като причина за увеличените цени се посочват поскъпналите суровини, голяма част от които се внасят от Китай, по-скъпата електроенергия и инфлацията.

Значително вдигнати са цените на капките за очи и за нос, както и различните препарати за болки в гърлото. Най-обикновени капки за сухота в очите, или т. нар. изкуствени сълзи се предлагат за 17-29 лв. Капките за нос са по 11-15 лв., а спрейовете за гърло по 12-17 лв.

Постъпилите заявления за промяна на цената на лекарствени продукти без лекарско предписание от началото на годината са 817. За същия период на 2021 г. са подадени общо 98 заявления за промяна на цена на лекарствени продукти без лекарско предписание.

Увеличение на цените има и при лекарствата с рецепта. Там обяснението е, че са поскъпнали и в държавите, с които България реферира цените. Пределната цена на антибиотика Levoxa, който медиците най-често изписват на пациенти с COVID-19, е увеличена от 11,75 на 14,87 лв. или с 26,5%.

Още един антибиотик, който се дава на болни от COVID-19 с пневмонии Линкомицин също е поскъпнал с 11%. С нови и по-високи цени са различни препарати за артрит, хипертония, тревожност. До пределните цени са стигнали най-търсените антибиотици, коментираха пред “Труд” фармацевти.

В последните месеци масова практика на пазаруващите в Турция е да се запасяват с медикаменти от там, тъй като в съседката ни медикаментите били значително по-евтини.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...