Масово българите не застраховат домашното си имущество

13.09.2023 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Едва 5-6% е делът на тези застраховки в страната, посочиха от Асоциацията на българските застрахователи по повод щетите от пороите и наводнението на 5 септември по Южното Черноморие
Масово българите не застраховат домашното си имущество
Снимка: под лиценза на creative commons

Българите много рядко застраховат имуществото в дома, едва 5-6% е делът на тези застраховки в страната.

Това посочиха от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) по повод щетите от пороите и наводнението на 5 септември по Южното Черноморие.

"Покрай усиленото ипотечно кредитиране в последните години се засили търсенето на имуществени застраховки, но само на недвижимия имот. Рядко се застрахова движимото имущество в него, защото то не служи за ипотека в банката", коментира пред БНР Веселен Ангелов от управителния съвет на АБЗ.  Той посочи, че с изключение на по-големите хотели, много малка част от собствениците на къщи и имоти в наводнените райони по Южното Черноморие са застраховани и те може да разчитат само на помощ от държавата.

Друга грешка на потребителите е, че най-често избират застрахователния продукт с най-ниската цена. Това обаче носи рискове, защото не може да се покрият в достатъчна степен щетите от природно бедствие.

Експертите съветват внимателно да се прегледа при сключване на застраховка дали тя е само за недвижимия имот или и за движимо имущество, както и какви рискове покрива - за наводнение, земетресение, повреди на ВиК инсталации и др.

"Обикновено рискът от наводнение е включен във всички застраховки. Към всеки застрахователен договор има ключов информационен документ, който е само една страница, и в него са посочени всички рискове, които са покрити и които не са покрити", поясни Ангелов.

Обезщетения за пострадалите моторни превозни средства при наводненията по Южното Черноморие може да се получат само, ако за тях е имало сключена застраховка "Каско". 

След първоначалните недоразумения, застрахователите обявиха, че няма да изискват свалянето и представянето на регистрационните табели от завлечените от морето автомобили, кемпери и каравани. Нито да се доказва с документи, че такова наводнение се е случило в този район и на тази дата. Освен това бе удължен и срокът за предявяване на претенции.

От АБЗ съветват при подобни ситуации бързо да се информира застрахователя. "Застрахователят не може да откаже да отиде на място за опис на щети след бедствие. Тук не става дума само за самите автомобили, но и за самите домове, които имат застраховки. Има начини да се идентифицира моторното превозно средство и без регистрационна табела", коментира пред БНТ Ивана Димова от Асоциация на българските застрахователи.

Потребителите е добре да знаят, че "Каско" покрива и съпътстващите транспортни разходи по преместването на пострадалите моторни превозни средства, посочи Димова.

Димона направи тези уточнения по повод проблемите, с които се сблъсква Георги Батаклиев - собственик на автомобила, който буквално "кацна" върху скалите след наводнението при Арапя. Преди бедствието колата му е била на 200-300 метра от морето, но стихията я завлича върху скалите.

„Мястото, на което е заседнал автомобилът, няма възможност за издърпване със сухопътна техника. По някакъв начин колата трябва да се върне във водата и след това да се издърпа до сушата. Застрахователите искаха да им закарам колата на оглед, за да опишат щетите“, разказва Батаклиев. 

От Асоциацията на застрахователите допускат че е възможно да има покачване на цените на имуществените застраховки, но всяка компания сама взима решение за това. "Няма да неочаквано, ако има корекции нагоре. Зависи от размера на щетите, които трябва да се покрият след наводненията", каза Веселин Ангелов. Според него няма да е съществено увеличението на цените за имуществените застраховки и те ще останат на "прилични нива".

За жилище от 200 000 лв. застраховката е 400-450 лв. годишно с пълни покрития и рискове, посочиха от АБЗ. Предлагат се модуларни застраховки като потребителят сам може да определи каква да е защитата, а застраховката може да се плаща и на вноски.

Застрахователните компании са картографирали рисковите зони от природни бедствия в страната. Така и определят цените на имуществените застраховки според това дали районът е в близост до водни басейни, реки, свлачища, земетръсни зони.

„От два до пет пъти може да се получи завишаване на цената на застраховките за имоти в рискови зони, посочи Ивана Димова. Много потребителите обаче се оплакват, че в такива зони изобщо не се сключват застраховки - например, ако домът е в близост до река.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 24.04   1479 г. пр.н.е. – Тутмос III става фараон на Египет. 1184 г. пр.н.е. – Гърците влизат в Троя с помощта на Троянски кон (по предания). 1771 г. –...