Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура

17.10.2024 | 09:50
по статията работи: econ.bg
През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално социологическо проучване
Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура
Снимка: под лиценза на creative commons

“Между 20 и 30% от българите искат, но не могат да си позволят достъп до култура. Това обясни пред БНР Янина Танева, “Фабрика за идеи”.

През 2023 година 72.6 % от българите не са посетили библиотека нито веднъж, 62.6 % не са били на театър, 82.5 % не са били на концерт за класическа музика, опера или балет. Това са данни от национално социологическо проучване на “Алфа рисърч” за достъпа до култура през 2023 година по поръчка на “Фабрика за идеи” и “Обсерватория за икономика и култура”. То ще залегне и в основата на предложенията за политики и решения в рамките на проекта “Индекс за достъп до култура 2023”.

За последните две години няма съществено подобрение при участието на българските граждани, посочи Диана Андреева, директор на “Обсерватория по икономика и култура”.

“Особено притеснителни са две от възрастовите групи. При тази от 18 до 29 години липсват изградени навици в ранна детска възраст. Влияние оказва и приятелската компания, която не посещава такива места”, допълни тя.

Възрастовата група 55 +  пък разполага с достатъчно свободно време, но не и с необходимите финанси за посещение на културни дейности, посочи Андреева.

“При  по-малките общини и села се наблюдава и липса на достъп”, каза още тя.

Решенията на тези проблеми трябва да бъдат съобразени с данни, категорична е Янина Танева. 

“В България политиките за култура рядко се базират на данни. Ние все още нямаме стратегия за култура. Настояваме за Стратегия “Достъп до култура”, която да е част от една по-голяма визия за мястото на културата в развитието на българското общество”, коментира тя.

Една от идеите им е за културен паспорт на учащите се, който да важи за възрастовата група от 6 до 26 години.

“Това ще позволи да няма загубени поколения, които не са стъпвали в театър”, посочи тя.

Друго предложение  е за по-добра колаборация между културните пространства и артистите. 

“В една платформа да могат да се свързват и заедно да създават културни продукти”, поясни Танева.

“Изграждането на вкус от най-ранна детска възраст, каквато е идеята за културните паспорти, е липсващата културна политика в последните 35 години”, заяви Андреева. 

Тя обърна внимание и на акцента, който се поставя върху културата в ЕС, след пандемията от Covid – 19.

“Заради няколко института не може българската култура да остане с абсолютно същото финансиране. Не считам, че министерството на финансите ще я накаже”, подчерта Диана Андреева.

“Това, което се случи с няколко театрални института, е черно петно. Необходим е повече контрол и ясна публична обосновка какво се случва там, така че да бъде изчистен имиджа на хилядите хора в българската култура, които работят почтено в името на изграждане на ценностна система на българските граждани”, допълни тя.

“Културата е най-оптималната инвестиция, която влияе максимално много върху други теми от живота ни. Тя трябва да бъде приоритетна, да настояваме за това”, вярва и Янина Танева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...