Tърсенето на петрол изглежда ще остане слабо през цялата година, заяви в петък изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика Фатих Бирол.
Той добави, че МАЕ предвижда, че растежът при търсенето на петрол в световен план ще бъде малко над един милион барела на ден. От историческо гледна точка, подобно очаквано повишаване на търсенето е сред най-ниските.
В интервю за Ройтерс Фатих Бирол също така отбеляза, че производителите запазват петролните пазари с излишък от около един милион барела на ден, за да поддържат стабилни доставки.
Според енергийния шеф МАЕ очаква, че търсенето на петрол в Индия ще нарасне и ще достигне шест милиона барела на ден, като агенцията прогнозира, че до 2024 година индийският пазар ще се нуждае от повече петролни доставки, отколкото Китай. Потреблението на петрол в Индия беше около 4,4 милиона барела на ден през 2017 година.
Междувременно петролните фючърси се търгуват в петък без съществени изменения след сериозните ценови колебания през отминаващата седмица, които бяха в резултат на степента на ескалация на напрежението между САЩ и Иран.
Фючърсите на петрола Брент с доставка през март поскъпват слабо с 0,35% към 65,60 долара за барел, а тези на американския лек суров петрол с доставка през февруари - с 0,3% към 59,75 долара за барел.
По-рано тази седмица новината за иранската ракетна атака спрямо американски бази в Ирак, която беше в отговор на убийството с американски дрон на висшия ирански военен - генерал Солеймани, доведе до рязко поскъпване на петролните фючърси с близо 5% съответно към $ 71,75 за барел (тримесечен връх) и към $ 65,65 (най-скъп американски лек суров петрол от април 2019).
Последва обаче дори още по-драматично обръщане на посоката и спад на цените в сряда и четвъртък с над 5% към едномесечни дъна съответно около 65,20 и 58,70 долара за барел (най-ниски нива от 12-ти декември насам) след индикации за деескалация на напрежението между Вашингтон и Техеран.
Така в рамките на отиващата си седмица петролът е на път да поевтинее с около 4%.