Милиарди евро от фондовете на ЕС може да се пренасочат от Източна към Южна Европа

23.04.2018 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Може да се окаже, че бюджетът на България след 2020 г. ще трябва да се сглобява по съвсем различна логика
Милиарди евро от фондовете на ЕС може да се пренасочат от Източна към Южна Европа
Снимка: eu2018bg.bg

Страните от Централна и Източна Европа може да изгубят десетки милиарди евро от кохезионните фондове на ЕС за следващия бюджетен период заради пренасочването им към Южна Европа и съкращаване на средствата. Достъпът до това, което ще бъде договорено за 2021-2027г., вероятно ще става при по-строги условия, включително спазване върховенството на закона и ограничаване на това, за което може да използва едно правителство парите на данъкоплатци от друите страни в ЕС.

Това твърди "Файненшъл таймс" като се позовава на работен документ на Европейската комисия. Политическият проект е под заглавие "кохезия и ценности", което според изданието е ясен сигнал за очакванията, свързвани в Брюксел с употребата на еврофондовете.

Статията е публикувана броени дни преди събирането в София на 27 и 28 април на неформална среща на икономическите и финансови министри (ЕКОФИН).

Официалните преговори за следващата многогодишна финансова рамка още не са започнали, но ако идеите в документа, цитиран от "Файненшъл таймс" се наложат, това означава, че от България, Полша, Унгария, или Румъния милиарди евро ще се пренасочат към изпаднали във финансови затруднения държави като Испания или Гърция. Допълнителна помощ очакват бедни райони на Франция или части от Германия и скандинавските страни, където са настанени стотици хиляди мигранти.

Става дума за сериозна реформа на принципите, по които се разпределят около 350 млрд. евро за кохезионна политика. Европейската комисия би трябвало да представи през месец май първите си виждания за бюджет 2021-2027, но е ясно, че тя иска да се прекрати с разпределянето му според БВП на глава от населението, посочва ФТ. Изданието смята, че критериите ще бъдат разширени с показатели като младежка безработица, образование, иновативна среда и отношение към мигрантите.

"Промените в принципите на разпределянето не само ще преначертаят географията на еврофинансирането, но и ще създадат нова логика зад политиката на ЕС за преразпределяне на благосъстоянието. Джон Бактлър, специалист по кохезионна политика в университета Стратклайд, казва, че преговорите за бюджета може да са "най-тежките от 30 години насам". Според него всички страни вероятно ще изгубят финансиране на кохезионната политика, основният въпрос е колко големи ще са тези загуби за отделните държави и региони."

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...