Минималната заплата у нас доближава най-ниското възнаграждение в Германия с 6.6 евро от 1 януари

01.11.2024 | 07:45
по статията работи: econ.bg
Оказва се, че минималната заплата в България ще бъде увеличена с 6,6 евро повече от тази в Германия. Това представлява доста бавно доближаване на българските доходи до тези в Германия
Минималната заплата у нас доближава най-ниското възнаграждение в Германия с 6.6 евро от 1 януари
Снимка: под лиценза на creative commons

Минималната заплата в България ще доближи най-ниското възнаграждение в Германия с 6,6 евро от 1 януари 2025 г. Ако продължаваме да догонваме Германия с тази скорост, ще стигнем германските доходи след близо 240 години, показват изчисления на “Труд news”.

В България минималната заплата е предвидено да нарасне със 144 лв. и от началото на следващата година да стане 1077 лв. Това представлява увеличение със 73,6 евро. Същевременно в Германия е планирано повишение на най-ниското възнаграждение за един час работа от 12,41 евро на 12,82 евро. Това представлява увеличение с едва 3,3 на сто. Но в момента минималната брутна заплата в Германия е 2054 евро. При увеличение с 3,3%, от началото на следващата година най-ниското месечно възнаграждение в Германия ще стане 2121 евро. Това представлява повишение с 67 евро.

Оказва се, че минималната заплата в България ще бъде увеличена с 6,6 евро повече от тази в Германия. Това представлява доста бавно доближаване на българските доходи до тези в Германия. В момента минималната заплата у нас е 477 евро и е с 1577 евро по-ниска от тази в Германия. Ако продължаваме да доближаваме доходите в Германия със същата скорост, ще ни трябват близо 240 години, за да се изравним по възнаграждения.

Същевременно по цени на редица основни храни сме настигнали и дори надминали Германия. Според данни на КНСБ, които бяха представени неотдавна, олиото в България струва средно 2,08 евро за литър, а в Германия е по-евтино - 1,59 евро.

Краставиците в България са значително по-скъпи от тези в Германия. Средната им цена у нас е 2,52 евро, а в Германия е 1,99 евро. Прясното и киселото мляко в България също са по-скъпи от тези в Германия. У нас литър прясно мляко струва средно 1,75 евро, а кофичка кисело мляко е 0,95 евро. В Германия цените са съответно 1,59 евро и 0,89 евро. Яйцата в България също са по-скъпи от тези в Германия.

При брашното, ориза и сиренето цените в Германия са по-високи от тези тук, но разликата е минимална. Кошница от 20 основни стоки, в която влизат 19 храни и бензин, в България струва 57,32 евро, а в Германия 66,40 евро. Оказва се, че цените на храните в Германия са с 15,8% по-високи от тези у нас. Но минималната заплата в Германия е над 4 пъти по-висока от тази в България. Тази ситуация няма да се промени съществено и през следващата година, въпреки планираното сериозно увеличение на най-ниските възнаграждения у нас. Причината за това е, че и в останалите страни от ЕС, включително и в Германия, вдигат минималните заплати.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...