Министерство на туризма ще похарчи 1.2 млн. лв. за екскурзии на блогъри

08.09.2023 | 15:05
по статията работи: econ.bg
Обществената поръчка за опознавателните екскурзии, познати като Press & FAM Trips, е част от Годишната програма за Национална туристическа реклама
Министерство на туризма ще похарчи 1.2 млн. лв. за екскурзии на блогъри
Снимка: под лиценза на creative commons

Министерството на туризма се кани да похарчи седемцифрена сума за организиране на рекламни пътувания из страната за журналисти, блогъри, влогъри, инфлуенсъри и експедиенти. Обществената поръчка за опознавателните екскурзии, познати като Press & FAM Trips, е част от Годишната програма за Национална туристическа реклама, става ясно от съобщение на сайта на МТ.  За подготовката и провеждането на триповете са отредени 1.2 млн. лева с ДДС - от бюджета на ведомството, тоест от джобовете на българските данъкоплатци.  

Кандидатите за финансиране трябва да организират групи от репортери, снимачни екипи, блогъри и т.н., да ги разведат по интересни маршрути, като им осигурят транспорт, хотели, храна, екскурзовод, брошури, а после участниците в туровете трябва да споделят със своите читатели, зрители и последователи видяното и преживяното. 

За съжаление новината, анонсирана от министерството, звучи като "дайте да похарчим едни пари". А използването на термини като "ескпедиенти" (означава буквално "участници в експедиции") внася комичен елемент,  тъй като в България думата е по-позната като име на препарат срещу листни въшки ( "Експедиент 10ЕК").

Организирането на рекламни турове - за наши и за чужди медии, инфлуенсъри, експедиенти и прочее, е стар "специалитет" на ресорното ведомство. Подобни обществени поръчки се пускат почти всяка година, като досега не е имало случай някой министър да отчете резултатите и ползите от харченето на публичните пари.

Условията за конкурса, анонсиран сега от МТ, все още не са публикувани в регистъра за обществените поръчки. Не става ясно имат ли изобщо фокус тематичните турове и какво точно иска да популяризира министерството - възможностите за ски и летен туризъм, за лов и риболов, голф игрищата, богатството на лековити минерални води и СПА курортите, еко- и приключенски туризъм,  църкви и манастири, фолклор и занаяти, резервати, история и архитектура?  

В края на миналата година министерството пак пусна подобна поръчка, насочена към чуждестранни журналисти, блогъри и инфлуенсъри. Месеци по-късно процедурата, която вече бе напреднала до класиране след отварянето на ценовите оферти, изненадващо бе спряна заради пороци. Оказа се, че възложителят е пропуснал да уточни важни критерии и изисквания към участниците - например колко публикации, излъчвания, видеа трябва да се появят след провеждането на рекламните разходки и в какви срокове.

Този път конкурсната комисия се е постарала да постави по-ясни изисквания за отчетност, като цялата отговорност за интерпретация на резултатите е в ръцете на тези, които ще ги отчитат - изпълнителите.

На сайта си МТ посочва  някои от заложените условия: 

Съставяне на подробна програма на пътуванията;

изпращане на покани до журналисти, снимачни екипи от значими печатни и електронни медии със специализирани туристически рубрики или предавания, експедиенти и други участници от съответните пазари;

Подписване на договор/споразумение с участниците в тура относно техните ангажименти при участието им в опознавателната обиколка и за определен период след провеждането ѝ във връзка с представянето и рекламирането на дестинация България.  Залагат се и минимални изисквания към всеки един от участниците в туровете;

Управление на кампаниите и комуникационните материали, създадени в рамките на обиколките и/или след тяхното провеждане, и контрол върху съдържанието;

Мониторинг на резултатите от пътуванията, включително пълен клипинг на публикациите и представяне на подробен отчет и анализ на ефективността от проведените опознавателни обиколки и посещения, използвайки специфичните съгласно всеки комуникационен канал метрики;

Подготовка на информационни и PR материали за всеки тур/посещение и др.

Туристическият бранш и министерството редовно се оплакват от малкото пари, които бюджетът отпуска за представянето на България като рай за отдих и пътувания. Проблемът е, че и малкото пари се харчат непрозрачно и почти никога не става ясно кои финансирани идеи и проекти наистина вдигат интереса към прелестите и богатствата на страната ни и кои са "пари на вятъра".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...