Широка подкрепа за закриване на Държавната консолидационна компания планират да търсят от министерството на икономиката, съобщи оглавяващият го Богдан Богданов. Той постави под въпрос бъдещето на компанията още през октомври миналата година, а днес, по време на изброяване на свършеното от ведомството, съобщи, че анализ има ли смисъл от тази структура засега води до отрицателен отговор.
По думите на Богданов бъдещето на компанията ще бъде обсъдено в правителството, както и с икономическата комисия в парламента и партийни лидери, а целият процес ще отнеме време. Целта е държавните предприятия към компанията да бъдат групирани в четири основни индустрии - чисти технологии и кръгова икономика, отбранителна и аерокосмическа индустрия, хранителни и биотехнологии, критични минерали, метали и суровини.
Попитан дали ще остане министър след ротацията на правителството през март, той обяви, че това е политическо решение, в което екипът му не участва, а разговорите ще се водят между премиера, вицепремиера и лидерите на партиите, участващи в кабинета.
Консолидационната компания бе създадена с решение на първия кабинет "Борисов" през 2010 г. като включва дружествата, в които държавата е собственик. Формирането й е част от одобрени мерки за възстановяването на икономиката, увеличаване на заетостта и подобряване жизненото равнище на населението. От създаването й досега историята на компанията е публично известна със скандалите заради спорни решения и честите конфликти и смени в ръководството й.
Богданов обяви, че със създаването на компанията е дадена възможност за възлагане и превъзлагане, като са открити нарушения за над 700 млн. лева. По думите му предприятията, обединени под шапката ѝ, трябва да се развиват на пазарен принцип, а да не разчитат на държавни поръчки. Концепцията е те да разчитат и на публично-частни партньорства, а план за приватизацията им няма.
Той отчете, че е направен одит на почти всички държавни предприятия, като установените нарушения са изпратени към прокуратурата и следствието. По думите му хората в управлението на дружествата трябва да бъдат намалени от 70 на 20-30.
Министърът обяви, че в консолидационната компания има ресурс от над 90 милиона лева, с който ще бъдат погасени задължения към Българската банка за развитие, по които са платени 22 милиона лева лихва. Така ще се вдигнат възбрани, наложени върху предприятията "Кинтекс", "ЕлБи Булгарикум", "Нити", които са заложени като обезщетение.
За изплащането на дълга ще се ползват върнатите наскоро 45 милиона лева от общо 79 милиона от фирмата-изпълнител на нереализирания правителствен комплекс. Богданов заяви, че още 13 милиона лева трябва да бъдат върнати до края на март. Понастоящем се установява какво е извършила фирмата и по-голямата част от последните около 20 милиона лева също ще бъде възстановена.