Мързелът е начин да си починеш преди да се измориш. Авторът на тази максима е неизвестен, може би защото го е домързяло да си напише името.
На 10 август отбелязваме Международния ден на мързела. Той се отбелязва в много държави по света от повече от 100 години, но особено интересен е начинът на честването му в град Итагуи (Колумбия). Там на 10 август по улиците се появяват дюшеци и хамаци, които целят да провокират стресираните хора да се поспрат за известно време и да си отдъхнат.
Психолози обясняват мързела като състояние, в което човек е загубил мотивация и воля вследствие на депресия. А също и защото е изправен пред определен брой задачи и не знае какво да прави. Някои определят мързела като естествена реакция на организма, когато има нужда от почивка. Да не забравяме, че един от първите закони на мързелуващите гласи, че човек се ражда и живее за да си почива.
Често за мързела се оправдаваме с пролетната умора или пък с жегата. Дали пък в летните жеги човек също не го домързява? Този и още въпроси зададе на варненци стажант-репортерът Виктория Керемедчиева в анкета, в която първо попита варненци знаят ли, че има такъв ден:
Ако погледнем от друг ъгъл, понякога мързелът може да роди и някои нови иновативни идеи. Питам се, дали именно поради мързел не са се появили миялната машина, ескалаторът, асансьорът, пералнята и други човешки изобретения, които са неизменна част от битието ни днес.