Над 6.5 млн. е-винетки са продадени през 2024 година

09.01.2025 | 12:45
по статията работи: econ.bg
През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв. Традиционно най-предпочитани от шофьорите са годишните и седмичните. От всички продадени годишните са 2 471 653 бр., а седмичните – 2 533 800
Над 6.5 млн. е-винетки са продадени през 2024 година
Снимка: под лиценза на creative commons

През 2024 г. са продадени над 6,5 млн. е-винетки, а приходите са над 281 млн. лв. Традиционно най-предпочитани от шофьорите са годишните и седмичните. От всички продадени годишните са 2 471 653 бр., а седмичните – 2 533 800 бр. Следват месечните – 777 618 бр., уикенд винетките – 640 217 бр., и тримесечните – 102 064 бр. Още 237 292 собственици на пътни превозни средства са получили безплатна е-винетки, предоставена чрез Агенцията за социално подпомагане. Те са за над 20,6 млн. лв. и са за сметка на бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“.

Годишната винетка струва 87 лв., тримесечната – 48 лв., месечната – 27 лв., седмичната - 13 лв., а уикенд – 9 лв. Най-изгодна за шофьорите е годишната винетка. На ден за ползване на цялата републиканска инфраструктура пътната такса е около 24 стотинки на ден.

При купуването на е-винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

През първите два месеца на 2025 г. изтича срокът на валидност на над 723 000 годишни е-винетки за леки автомобили. От тях близо 314 000 са през януари, а около 409 000 през февруари.

Всеки шофьор може да провери валидността на е-винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“.

След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...