Надникват в първата секунда на Големия взрив

26.03.2015 | 11:50
по статията работи: econ.bg
Български учени участват в търсенето на тъмната материя
Надникват в първата секунда на Големия взрив
Снимка: CERN

Имаме модел, който описва как се развива Вселената. Този модел достатъчно точно и във всеки случай достатъчно добре обяснява това, което наблюдаваме, но не всичко.

Та съгласно този модел като че ли всичко е тръгнало от една точка с безкрайно висока енергия, това е въпросният Голям взрив. Това, което ние се опитваме да правим в ЦЕРН, между другото, е да надникнем какво се е случило в първата една секунда от живота на Вселената. Защото тези енергии, които ние имаме, същите такива енергии са имали частиците примерно в десет на минус дванайсета степен от секундата – това е една трилионна от секундата след раждането на Вселената. Това заявява в интервю за сайта "Мегавселена" ръководителят на нашите учени в Европейската организация за ядрени изследвания доц. д-р Леандър Литов.

По думите му интересните неща действително са се случили през първата една секунда от нейния живот.

„Така че ние тази една секунда се опитваме да я възпроизведем някак си и да видим какво се е случило тогава, за да кажем и да разберем как изглежда днес светът“, казва доц. Литов.

Има обаче модели, достатъчно добри, които казват, че може би Вселената е минала през нещо много близко до този Голям взрив, без тази сингулярна точка, няма я нулата, липсва нулата.

Тоест излиза, че Вселената е вечна – тя е била някаква, минала е през тази точка, сега върви нанякъде, накъде – ще видим. Това са едни решения на уравненията на Айнщайн, които не предполагат такава сингулярност, от която е тръгнал Големият взрив.

В момента има едно такова раздвижване сякаш в опитите да се разбере как е устроен светът, откъде идва тази тъмна материя, ако въобще я има, от какво е съставена, защо Вселената се разширява.

И това е свързано по-скоро чисто и просто със свойствата на пространство-времето. Но всички тези най-разнообразни хипотези имат нужда от експериментално потвърждение. Това е единственият начин да разберем какво е вярно и какво – не.

Цялото интервю с доц. д-р Леандър Литов може да прочетете в сайта „Мегавселена“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...