Най-голям е броят на трудовите злополуки в строителството у нас

04.10.2019 | 11:55
по статията работи: econ.bg
След зачестилите случаи на трудови злополуки в страната през последните дни, статистика на Главната инспекция по труда показва, че най-голям брой инциденти се случват в строителния сектор. Това съобщи за БНТ Дина Христова от ГИТ
Най-голям е броят на трудовите злополуки в строителството у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

След зачестилите случаи на трудови злополуки в страната през последните дни, статистика на Главната инспекция по труда показва, че най-голям брой инциденти се случват в строителния сектор. Това съобщи за БНТ Дина Христова от ГИТ. По думите й това се обяснява с развитието на сектора и с наемането на все повече работници в него. От Инспекцията са започнали проверки по последните инциденти, които трябва да изяснят какви са причините за злополуките и кой носи отговорност за тях.

Данните от НСИ за трудови злополуки показват намаление на трудовия травматизъм, което е резултат от проверките на Бюрото по труда и подобрените условия на труд от работодателите, заяви Недина Христова.

Основният проблем при трудовите злополуки е въвеждането на правилата за безопасност на труда, които работодателите често разбират като административна тежест. Друг проблем е поднасянето на правилата, които често са неразбираеми за служителите.

Най-често за спазване на Закона за безопасност на труда отговорност поема работодателя, заяви още Христова. Въпреки това обаче, ако работникът откаже да спазва наложените правила, работодателят има право да го отстрани от работното му място.

Недина Христова каза, че работодателите влагат средства в подобряване на работната среда. Има условия, които им позволяват да получават помощ и от институциите, за да осигурят сигурност по време на работа.

Христова заяви, че все още най-опасните работни места са строителните обекти. Тя обясни, че при трудова злополука в секторите с трудов травматизъм над средното ниво, където работодателите са задължени да застраховат служителите си, обезщетението е 90% от осигурителния доход за злополука, а при смъртен случай се изплаща 10 минимални работни заплати.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...