Нова сделка у нас окрупнява застрахователното посредничество

14.02.2024 | 12:05
по статията работи: econ.bg
Сделката не би могла да доведе до съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция на пазара на дистрибуция на застрахователни продукти, прие Антитръстовата комисия
Нова сделка у нас окрупнява застрахователното посредничество
Снимка: под лиценза на creative commons

Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ разреши концентрация между предприятия, която ще се осъществи чрез придобиване от страна на "Юнилинк България" ЕООД на пряк едноличен контрол върху "Ес Ди Ай Груп" АД. Решението може да бъде обжалвано относно неговата законосъобразност пред Административния съд - София област от страните и от всяко трето лице, което има правен интерес, в 14-дневен срок, който започва да тече от съобщаването му по реда на Административнопроцесуалния кодекс, а за третите лица - от публикуването му в електронния регистър на Комисията.

Припомняме, в края на ноември м.г. Антитръстовата комисия започва задълбочено проучване на сделката с цел да проучи ефекта от концентрацията върху конкуренцията на пазара.

В началото Комисията установи, че е налице хоризонтално припокриване между дейностите на участниците в концентрацията. Водеща застраховка и за двамата участници в сделката е "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС", при дистрибуцията на която в резултат на сделката придобиващата група ще заеме лидерско място с дял от 25,73% за 2022 г., притежавано преди сделката от придобиваното предприятие (с 16,8% за 2022 г.). Обединената група ще има значителна преднина пред останалите участници на пазара и при застраховка "Помощ при пътуване" с пазарен дял 23,13%, отново формиран преимуществено от "Ес Ди Ай Груп", добавъчният дял на което е 17,57% за 2022 г. Комисията стига до извода, че нотифицираната сделка поражда сериозни съмнения за съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция, зараки което започна задълбочено проучване доколко това би се отразило негативно върху ефективната конкуренция на пазара на дистрибуция на застрахователни продукти.

"Юнилинк България" ЕООД упражнява едноличен контрол върху "Ай Енд Джи Иншурънс Брокерс" ООД (80%) и "Финанс Маркет" ООД (96% посредством "Ай Енд Джи Иншурънс Брокерс"). "Ес Ди Ай Груп" АД не упражнява контрол върху други предприятия с регистрация в страната.

"Юнилинк България" ЕООД е част от икономическата група на Унилинк С.А. (Unilink S.A.), Полша. Дружествата от Групата извършват дейност по застрахователно посредничество в Централна и Източна Европа, като имат установено присъствие в Полша, България, Чехия, Словакия и Румъния,  в резултат от извършени придобивания.

Групата Унилинк е част от групата Акришуър, която пряко и чрез своите дъщерни дружества предоставя спектър от услуги и продукти в областта на финансовите услуги, включително пре/застрахователни услуги и посредничество, услуги в областта на ИТ и киберсигурност и услуги, свързани с управление на активи. Понастоящем дейността на Групата Акришуър е концентрирана основно на американския пазар.

"Юнилинк България" ЕООД извършва дейност единствено като холдингово дружество, което като мажоритарен собственик управлява участието на Групата Унилинк в "Ай Енд Джи Иншурънс Брокерс" ООД.

"Ай енд Джи Иншурънс Брокерс" ООД осъществява дейност като застрахователен брокер по дистрибуция на застрахователни продукти. Контролираното от "Ай енд Джи Иншурънс Брокерс" ООД дружество "Финанс Маркет" ООД не извършва търговска През периода 2020 – 2022 г. и двамата участници в сделката бележат незначително намаляване на своите дялове. През 2021 г. в сравнение с 2020 г. дяловете им се увеличават (при "Ай Енд Джи" от 7,78% на 7,88%, а при "Ес Ди Ай" от 8,52% на 8,81%), след което през 2022 г. намаляват - на 7,62% при "Ай Енд Джи" и на 7,99% при "Ес Ди Ай". През всяка от анализираните години се наблюдава динамика в дяловете на другите водещите участници в топ 8 на пазара с дялове над 3% и в техните позиции.

След сделката обединената група ще заеме първа позиция, заемана и преди сделката от придобиваното предприятие "Ес Ди Ай Груп" АД, с намаляващ общ дял през периода от 16,3% през 2020 г. и 16,79 % през 2021 г. на 15,61% през 2022 г. от реализирания от застрахователните брокери премиен приход в полза на пре/застрахователи със седалище в Р. България. С този дял придобиващата група ще изпревари значително следващите участници на пазара, с оглед последните данни за 2022 г. – на трета позиция остава "Марш" ЕООД с 4,14%, следвано от "Амарант България" ООД1 с 3,84% и "Брокер Инс" ООД с 3,62%.

При застраховка "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС", основна бизнес линия и за двамата участници в сделката, общият пазарен дял на обединената група през периода 2020 г. – 2022 г. нараства незначително от 24,91% през 2020 г. на 25,73% през 2022 г. от реализирания от застрахователите със седалище в Р. България премиен приход. С този дял, след сделката, придобиващата група ще заеме първо място, заемано преди сделката от придобиваното предприятие (с леко нарастващ дял през периода от 15,59% през 2020 г. на 16,08% за 2022 г.). Основните конкуренти на двете дружества по тази застраховка през анализирания период са "Амарант България" ООД с дял между 5,68% и 6,30 % и "Мусала Иншурънс Брокер" ООД с леко нарастващ дял от 4,82% за 2020 г. на 5,41% за 2022 г. Останалите брокери са с дялове под 5%.

При застраховката "Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)", заемаща второ място по приходи в портфейла на двамата участници в сделката, общият пазарен дял на обединената група ще бъде в размер на 6,68% от реализирания от застрахователите със седалище в Р. България премиен приход. С този дял, групата ще запази второ място след водещия брокер при тази застраховка -  "Уникредит - Застрахователен Брокер" ЕООД с дял от 7%. Останалите брокери са с дялове около и под 4%.

При застраховка "Пожар и природни бедствия", заемаща трето място по приходи в портфейла на двамата участници в сделката, с дял от 10,06%, обединената група ще запази трето място по премиен приход, заемано преди сделката от придобиващото контрол предприятие. Увеличението на нейния дял с този на "Ес Ди Ай Груп" АД е с 2,58%. Посочената застраховка е водеща в портфейла на "Марш" ЕООД, с дял от 35,17% от портфейла на дружеството (спрямо премийния приход, реализиран към застрахователи в страната).

При застраховка "Гаранции", заемаща четвърто място по приходи в портфейла на "Ай Енд Джи Иншурънс Брокерс" ЕООД, общият пазарен дял на обединената група след сделката ще бъде в размер на 15,654% от реализирания от застрахователите със седалище в Р. България премиен приход. С този дял, групата ще запази второ място след водещия брокер при тази застраховка -  "Кортиер" ЕООД с дял от почти 50% от реализирания по застраховката премиен приход. Нарастването на дела на групата ще бъде незначително, с оглед дела на "Ес Ди Ай Груп" АД – 0,004%.

По отношение на водещите за двете дружества застраховки:

- при застраховка "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС", основна бизнес линия и за двамата участници в сделката, групата ще заеме първо място, заемано преди сделката от придобиваното предприятие (с дял от 25,73% за 2022 г.). Същата промяна ще настъпи и при застраховка "Помощ при пътуване" (с 23,13%).

при останалите застраховки, обединената група ще запази своите позиции – първа при застраховка "Злополука" (с дял от 13,31%), втора – при застраховки "Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)" (с 6,68%) и "Гаранции" (с 15,654%) и трета при застраховка "Пожар и природни бедствия" (с 10,06%).

В рамките на проучването Комисията установи, че структурата на портфейлите на "Ес Ди Ай Груп" и на "Ай енд Джи Иншурънс Брокерс" се формира основно от пет бизнес линии, а именно: "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС", "Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)", "Пожар и природни бедствия", "Злополука", "Гаранции" (за "Ай енд Джи Иншурънс Брокерс") /"Помощ при пътуване" (за "Ес Ди Ай Груп"). След извършване на анализ на пазарните дялове на участниците в концентрацията при всяка една от тези бизнес линии, се установи, че в нито една от тях общият им пазарен дял няма да надхвърли 40% (при "Гражданска отговорност, свързана с притежаването и използването на МПС"- 25.73%,  при "Сухопътни превозни средства (без релсови превозни средства)"-6.68%, при "Пожар и природни бедствия"-10.06%, при  "Злополука"-13.31%, при "Гаранции" -15.65%, при  "Помощ при пътуване"-23.13%). С оглед на това не е налице индикация, че сделката ще доведе до установяване на господстващо положение на обединената група, посочват от КЗК.

Допълнително Комисията анализира и изплатените комисиони от страна на застрахователните дружества в страната към участниците в сделката и техните основни конкуренти по всяка от застраховките, основни в портфейла на двете дружества.

Комисията прие също, че крайните потребители също са свободни безпроблемно да преминават от един брокер към друг, тъй като застрахователните договори не са дългосрочни. Тоест, потребителите лесно биха могли да сменят брокера при наличие на по-атрактивна като условия конкурентна оферта.

Допълнително, по данни от анкетираните конкуренти, пазарът не се отличава със значителна степен на лоялност. Това е особено показателно при застраховка "Гражданска отговорност на автомобилистите", по отношение на която общите условия са нормативно регламентирани в КЗ и цените са съпоставими за всички брокери.

Обобщавайки анализа, Комисията приема, че придобиващата група няма да има възможност за независимо поведение на пазара, тъй като ще е зависима от поведението както на основните си конкуренти, така и на застрахователите и на крайните потребители.

Цялостният анализ на КЗК сочи, че сделката не би могла да доведе до съществено възпрепятстване на ефективната конкуренция на пазара на дистрибуция на застрахователни продукти от застрахователни брокери, особено в резултат на създаване или засилване на господстващо положение и сделката следва да бъде разрешена.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...