Гърция въвежда нови мерки срещу презастрояването и пренасищането на плажовете с шезлонги заради туристическия наплив.
Преди туристически сезон властите в южната ни съседка въвеждат драконовски правила за подобряване на обществения достъп до крайбрежието и въвеждане на ред по плажовете.
За първи път Гърция ще въведе големи глоби за възпрепятстване на достъпа до обществени плажове съгласно нов закон за използване на бреговата ивица, приет от парламента преди дни.
Тези мерки са в резултат на миналогодишните масови протести на местни жители в няколко от най-засегнатите зони по гръцките острови.
Така нареченото „Движение на хавлиите“ поиска от държавата да върне свободния достъп до плажовете най-вече за местните жители, които се оказаха най-ощетени. През миналата година бяха регистрирани и рекордни цени на някои от най-известните плажове в страната.
Основната промяна, която се предвижда, е, че 50-70% от плажните ивици ще трябва да бъдат без шезлонги, за да се предотврати пренаселеността. В защитените зони пък този процент скача до 85%, а в екологично чувствителните зони – от НАТУРА разполагането на шезлонги ще бъде забранено изцяло.
Въвежда се и минимално отстояние на така наречената първа линия от бреговата линия. Минималното разстояние ще бъде 4 метра между водата и първия ред.
Освен това законът предвижда и поне 50% за свободен достъп с цел да се предотврати превземането на плажните зони от барове и всякакъв род съоръжения. През последните години завземането на плажовете приема шокиращи размери.
Променят се и правилата за предоставяне на крайбрежните зони и плажовете за стопанисване. Това ще се случва изключително и само чрез ясно видими онлайн търгове, за да се избегнат всякакви задкулисни уговорки и корупционни схеми. Всяка концесия ще бъде за максимум 500 кв. м ивица.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис вече заплаши, че нарушителите ще бъдат подложени на тежки санкции, а правата им отнемани. Глобите за нарушение на новите правила ще достигат до 60 000 евро.
Спазването на нормите ще бъде следено с нова електронна апаратура и камери, които ще бъдат инсталирани по бреговите ивици. Отделно от това за същите цели ще се използват и дронове, които редовно ще облитат крайбрежието. „Това лято нашите плажове много ще се променят“, закани се Мицотакис.
По-рано гръцките власти обявиха въвеждането и на климатичен данък за туристите. От тази година почиващите ще трябва да плащат допълнителни данъци по местопребиваване през високия сезон - от март до октомври. Размерът на данъка ще варира в зависимост от официалния рейтинг на имота и ще варира от 1 до 4 евро на вечер.
Новопланираните мерки могат да се окажат недостатъчни за най-атрактивните дестинации като например остров Санторини. Там проблемът е не просто в шезлонгите, а в непрекъснато нарастващия брой туристи, както и в скока на разрешителните за строеж, като се има предвид, че мястото е силно ограничено, а природата на острова е специфична и застрашена. Земеделските земи няма да бъдат вкарвани в регулация, а строителството в определени зони ще бъде изцяло забранено. Планира се и промяна на дела на броя на местата за нощуване, а по примера на Венеция ще се намали броят на пристиганията на круизни кораби. Освен това ще се създаде график, който да не позволява на самите круизери да се засичат по едно и също време в лагуната.