Пандемията на коронавируса изостря хуманитарната ситуация в най-смъртоносните конфликти в света и заплашва да доведе до хаос за икономиката, предупреждават дипломати и експерти на ООН.
COVID-19 блокира програмите за подпомагане, отклонява вниманието и ресурсите на ключовите сили, които се борят със смъртоносния вирус, и намалява паричните преводи към вече нестабилните икономически слаби икономики, казват те.
"Съществува много високо ниво на безпокойство, че икономическото му въздействие ще доведе до повече смущения, повече конфликти", заяви експертът на ООН Ричард Гоуан.
"Все още сме в началото на доста дълга драма", каза той.
Призивът на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш за глобално прекратяване на огъня през март до голяма степен остана незабелязан, доколкото битките продължават да бушуват в горещи точки като Йемен, Либия и Сирия.
„Заключването“ ограничава движението на емисари, миротворци и неправителствени организации, възпрепятства усилията за посредничество и предотвратява разпространението на необходимата помощ за уязвимите цивилни лица.
„Гладът отново е на хоризонта. Конфликтът отново ескалира. Икономиката отново е затормозена. Действията на хуманитарните агенции отново са почти прекъснати. И тогава новите проблеми като COVID-19 се разпространяват извън контрол“, заяви Марк Лоукок от ООН.
Британският дипломат заяви пред Съвета за сигурност на ООН, че коронавирусната криза е намалила паричните преводи от чужбина, планирани за спасяване на Йемен, с цели 70 процента. Той цитира скорошно проучване, според което около половината от йеменските семейства са загубили поне 50 процента от доходите си от април.
Дипломатите казват, че западните правителства намаляват помощта за хуманитарни кризисни зони, тъй като се фокусират върху възстановяването на собствените си икономики.