Организацията на страните, износителки на петрол (ОПЕК), препоръча в края на заседанието си днес добивът на формата ОПЕК+, в който влизат и основните страни производителки на черно злато извън картела, да се свие допълнително с 1.5 млн. барела дневно, съобщиха "Ройтерс" и ТАСС.
За ОПЕК намалението ще бъде 1 млн. барела дневно, а за страните извън картела - 500 хил. барела дневно. За окончателното решение картелът очаква позицията на Русия, съобщи министърът на петрола на Венецуела Мануел Кеведо.
"Споразумяхме се за 1 милион барела дневно плюс 0.5 милиона барела", каза Кеведо и допълни, че ОПЕК чака утре предложение от министъра на енергетиката на Русия Александър Новак.
Саудитска Арабия, фактическият лидер на картела, настояваше за тази стъпка, след като цените на петрола пострадаха заради коронавируса и за кратко се сринаха до непознати от последните години нива. Covid-19 създаде "безпрецедентна ситуация" и сериозни рискове за пазара. Безпрецедентни от 2008 г. насам биха били и общите съкращения, ако партньорите на ОПЕК приемат идеята: свиването за няколко години би било в размер 3.6 млн. барела дневно, или 3.6% от глобалните доставки.
ОПЕК няма да предприеме подобни мерки без Русия. Организацията, чийто дял в производството на петрол се свива всяка година, все по-често взима решенията в т.нар. формат ОПЕК+, а членките ѝ съгласуват съкращенията на добива или отмяната им с Русия и още някои страни извън блока.
Заедно в последните години те наложиха свиване на производството в общ размер 2.1 млн. барела дневно, за да овладеят спада на цените (последното такова решение бе през декември). Евтиният петрол нанася сериозен удар на бюджетите на някои от тях, а особено силно засегната е Саудитска Арабия, която се опитва да диверсифицира икономиката си, но за целта са ѝ необходими инвестиции от милиарди долари.
ОПЕК иска съкращенията да останат в сила поне до края на годината, а ако не се гласува такова решение, ще спрат да действат този месец. За производителките от картела обаче се оказва трудно да убедят напълно Русия - тя даде сигнал, че подкрепя последната идея, но не и за новите съкращения, отбелязва "Ройтерс". Руският финансов министър Антон Силуанов заяви след решението, че Москва не е постигнала сделка, но би била готова за възможен спад в цените. Русия е заявявала, че бюджетът няма силно да пострада, ако цената не падне под 40 долара за барел.
Сортът брент поскъпна с 0.6% след новините от ОПЕК, но отново спадна под 51 долара след коментарите на Силуанов, отбелязва агенцията.