Общините в България ще получат нови категории

29.07.2024 | 07:00
по статията работи: econ.bg
С категориите на общините са обвързани формулите за определяне на данъчните оценки на имотите, тоест данъкът, който собствениците дължат на местната управа
Общините в България ще получат нови категории
Снимка: под лиценза на creative commons

Всички общини в България ще бъдат прекатегоризирани по нови критерии. Новата категоризация се предприема на базата на преброяване 2021 и е ключова за финансирането на редица системи от финансирането на общините. От категорията на общината зависи данък сгради, на база категория се отпускат милионите левове финансиране по новата инвестиционна програма за общините, с населението са свързани и много нормативи за издръжка на делегираните от държавата дейности.

Това показа проверка на “Сега” по повод гласуваните в края на миналата година нови критерии за категоризиране на общините и населените места в България. С решението на МС от ноември 2023 г. бе даден 6-месечен срок за изготвяне на методика за категоризация, която вече е утвърдена. Тепърва обаче ще се работи по самото оценяване на конкретните общини на базата на методиката.

Още от сега може да се очакват сериозни размествания в категориите на общините заради голямата динамика по отделни показатели, свързани в оценката. Критериите за оценка на общините са групирани в четири категории - демографско състояние (население, възрастова зависимост на населението, динамика между последните две преброявания), икономически потенциал, инфраструктурно развитие и развитие и потенциал на територията. В методиката за оценка са представени карти по всеки един от показателите, като оценките на общините са дадени в балове от 1 до 5 (по-високият бал отговаря на по-лоши показатели). Към методиката не е приложен списък с окончателните категории, които се получават на базата на предложения подход, като той ще бъде утвърден със заповед на регионалния министър. Така или иначе обаче картината е интересна, а при разреза по отделни показатели се вижда много сериозна динамика.

Много големи размествания например са настъпили по показателя брой на населението. От представени данни по групи общини се вижда как броят на най-малките общини нараства, а на големите - намалява. Това групиране е представено само с цел онагледяване на динамики, но е много любопитно.

Интересен детайл е, че в момента МРРБ подписва споразумения с общините по заложената в бюджет 2024 инвестиционна програма на общините именно на база категории. Максималния лимит на средствата, които дадена община може да получи, се изчислява на базата на категорията. За категория 1 максималното финансиране е 50 млн. лв., за 2 - до 30 млн. лв., за 3-а категория - до 15 млн. лв. и т.н. За най-големите градове - с над 180 000 души, максималното финансиране може да е до 100 млн. лв. Може да се очаква след прекатегоризирането отделни общини да паднат в по-ниска категория заради влошени показатели, но до самото подписване на заповедта на регионалния министър е възможно всички местни управи вече да са сключили споразумения. Не е ясно в какъв срок ще бъде издадена самата заповед с новите категории - такъв в решението на МС от края на миналата година не се сочи.

При всички случаи категориите следва да имат отношение към различните видове плащания от нова бюджетна година.

С категориите на общините са обвързани формулите за определяне на данъчните оценки на имотите, тоест данъкът, който собствениците дължат на местната управа. От броя на населението зависят стандартите за финансиране на общинската администрация, стандартите за доброволни формирования за извънредни ситуации, някои от стандартите в областта на образованието като добавката за училища и градини в малки и отдалечени населени места, и др.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...