Общините чакат от парламента законите по Плана за възстановяване и устойчивост и Бюджет 2025. Те очакват рационалност, реализъм и хладен прагматизъм, да започнат смели реформи, които дълго са били отлагани. Това каза пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България.
В общинските съвети има 257 различни политически групи, като в някои има по 16 групи, даде пример за разбирателство Георгиева. “По същия начин очакваме да работят и народните представители. Този модел на работа може да бъде наложен и на национално ниво. Да намерят начин да говорят помежду си, да създадат правителство, да приемат Бюджета за 2025 година. За общините това е особено важно. Общинските бюджети изцяло зависят от държавния”, подчерта тя.
През настоящата година започна голяма общинска инвестиционна програма със средства от държавния бюджет. Около 1600 обекта са в изпълнение. Водени са разговори с Министерството на финансите програмата да бъде продължена и в следващия бюджет, каза директорът на НСОРБ.
Голям проблем за всички сектори е ръстът на минималната заплата с близо 16%. Много се стеснява ножицата между младши експерт в общинските администрации и служител на минимална работна заплата, който обикновено работи в комуналните услуги, изтъкна Георгиева.
Тя акцентира и върху ускоряването на изпълнението на Плана за възстановяване и устойчивост и уточни, че общините са подали 4200 проекта по ПВУ, по които се работи. “Задачата на политиците и Народното събрание е бързо да приемат оставащите три закона, които удовлетворяват условието за второто плащане”, отбеляза директорът на сдружението.