Общите доходи на българските домакинства се увеличават в края на миналана година

16.02.2021 | 11:35
по статията работи: econ.bg
Общите доходи на българските домакинства се увеличават на годишна база през четвъртото тримесечие на 2020 г. с 2,0% при по-слабо нарастване с 0,7% на разходите, показва проучване на Националния статистически институт
Общите доходи на българските домакинства се увеличават в края на миналана година
Снимка: Inews.bg

Общите доходи на българските домакинства се увеличават на годишна база през четвъртото тримесечие на 2020 г. с 2,0% при по-слабо нарастване с 0,7% на разходите, показва проучване на Националния статистически институт (НСИ).

Общият доход средно на лице от домакинство нараства през периода октомври - декември 2020 година с 2,0% спрямо същото тримесечие на 2019 г., достигайки 1805 лева, като в същото време общите разходи се увеличават с 0,7% до 1681 лева.

Най-висок относителен дял през четвъртото тримесечие на миналата година имат доходите от работна заплата (54,1%), следвани от доходите от пенсии (30,1%) и тези от самостоятелна заетост (6,2%). Спрямо четвъртото тримесечие на 2019 г. относителният дял на дохода от работна заплата намалява с 2,1 процентни пункта, делът на доходите от пенсии се увеличава с 2,8 пункта, а от самостоятелна заетост намаляват с 0,2 на сто.

В номинално изражение доходите от работна заплата намаляват до 976 лв. спрямо 996 лв. година по-рано (понижение с 1,9%), доходите от пенсии се увеличават до 544 от 483 лева (повишение с цели 12,6%), тези от самостоятелна заетост намаляват до 112 от 113 лева (понижение с 0,6%), а доходите от социални обезщетения и помощи намаляват от 51 на 50 лева (понижение със 7,1%).

В същото време общите разходи средно на лице от домакинство се увеличават през периода октомври - декември 2020 г. с 0,7% спрямо година по-рано, достигайки 1681 лева.

Най-голям относителен дял през третото тримесечие отново заемат разходите за храна и безалкохолни напитки (28,8%), следвани от тези за жилище (18,2%), за данъци и социални осигуровки (12,9%) и за транспорт и съобщения (11,3%).

Относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки намалява с 0,9 процентни пункта спрямо третото тримесечие на 2019 г., делът на разходите за жилище се увеличава с 1,0 пункт, докато относителният дял на разходите за свободно време, култура, отдих и образование се свива с 0,5 процентни пункта.

Според НСИ през четвъртото тримесечие на годината се увеличава потреблението на плодове, прясно и кисело мляко и на месо. Намалява потреблението на хляб и тестени изделия, на захар, зеленчуци и местни произведения. Без промяна остава потреблението на сирене яйца и зрял фасул.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.04   181 г. пр.н.е. – В Рим е открит храмът на Венера, превърнал се в място за поклонение на куртизанките. 1348 г. – Крал Едуард III учредява Орден на жартиерата в...