Овощари и градинари искат продуктите им да се извадят от стоките с висок фискален риск

29.12.2023 | 13:20
по статията работи: econ.bg
Става въпрос за наредба, която влиза в сила от 1 януари 2024 година и според работещите в сферата, тя ще увеличи административната тежест и ще оскъпи продукцията
Овощари и градинари искат продуктите им да се извадят от стоките с висок фискален риск
Снимка: под лиценза на creative commons

Браншови организации на овощарите и градинарите настояват плодовете и зеленчуците да бъдат извадени от списъка на стоки с висок фискален риск, съобщи Българското национално радио.

Става въпрос за наредба, която влиза в сила от 1 януари 2024 година и според работещите в сферата, тя ще увеличи административната тежест и ще оскъпи продукцията.

Въпреки че нужните за целта 442 милиона лева не бяха заложени в държавния бюджет, овощарите продължават да настояват да има финансово подпомагане за тях по линия на така наречената украинска помощ. Те аргументират искането си освен с поскъпването на всички консумативи, но и с това, че разходите за труд са нараснали с 15-20%, а освен това и минималният осигурителен праг за земеделските производители за 2024 година също ще бъде с 20% по-висок в сравнение с изминаващата 2023 година.

От бранша обръщат внимание, че производството на плодове и зеленчуци е секторът, който страда най-силно от липсата на работна ръка, а увеличените разходи за труд правят ситуацията още по-сложна. Неговите представители са категорични, че трябва плодовете и зеленчуците да отпаднат от наредбата за контрол на стоките с висок фискален риск. По думите им, за да спазят изискванията й, те ще трябва да назначават още административен персонал, което пък от своя страна ще вдигне цените на плодовете и зеленчуците им.

Овощарите и градинарите предлагат, ако финансовото министерство смята, че има фискален риск при търговията с плодове и зеленчуци, да направи анализ и вземе целенасочени мерки за изсветляване на сектора.

Те настояват и за спешна среща с премиера Николай Денков и с министрите на финансите и на земеделието – Асен Василев и Кирил Вътев, за да обсъдят проблемите на сектора.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 24.01   41 г. – По време на Палатинските игри в Рим Касий Херея убива император Калигула. 1848 г. – Започва Калифорнийската златна треска в Сакраменто. 1862 г....