Данък добавена стойност за хляба и брашното ще бъде нула процента до юли догодина. Това реши окончателно парламентът при второто четене на актуализацията на държавния бюджет.
С нея се правят промени в редица данъчни ставки, припомня БНР.
Докато около нулевата ставка за ДДС върху хляба още преди пленарното заседание имаше единодушие, то за брашното това не беше така. Предложението и брашното да не се облага с данък върху добавената стойност като антикризисна мярка е на "Възраждане" и първоначално беше отхвърлено, но при прегласуването - прието.
След още няколко гласувания депутатът от "Демократична България" Антоанета Цонева поиска залата отново да се върне към този текст, "Тъй като аз неправилно съм отбелязала своя вот, моля за прегласуване".
Депутатите се разделиха в становищата си, тъй като потенциалната промяна на вота на Цонева щеше да промени и резултата от гласуването.
Лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ беше сред народните представители, които се позоваха на парламентарния правилник с тезата: "Тя публично и явно изрази своята воля. И да налагаме на народния представител нещо против неговата воля не бих приел".
Ива Митева от "Има такъв народ", които подкрепят нулевата ставка, обаче имаше друг прочит на правилника. Според нея Цонева няма право да гласува трети път.
В крайна сметка, Мирослав Иванов, който ръководи заседанието, отказа да подложи текстовете за трети път на гласуване и призова депутатите да бъдат внимателни в гласуването си и в предложенията в последния момент.
Отхвърлени бяха предложенията за намаляване на ДДС ставката за олио, плодове и зеленчуци. Депутатите продължават работата по текстовете за акцизите върху енергоносителите и тютюневите изделия.
След като направят всички промени в данъчните и акцизните ставки, народните представители ще се върнат към основната рамка на бюджета. Припомняме само два акцента от нея - дефицитът се запазва при съотношение от 4.1 на сто, а дълговият лимит се вдига до 10 милиарда и 300 милиона лева.