Омбудсмнът настоява цената на парното да падне заради поевтиняването на газа

29.02.2024 | 10:50
по статията работи: econ.bg
Цената на парното да бъде намалена заради поевтиняването на природния газ, настоява омбудсманът Диана Ковачева с писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов
Омбудсмнът настоява цената на парното да падне заради поевтиняването на газа
Снимка: под лиценза на creative commons

Цената на парното да бъде намалена заради поевтиняването на природния газ, настоява омбудсманът Диана Ковачева с писмо до председателя на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов. Повод за искането са множеството жалби от граждани срещу прекалено високите месечни сметки за парно през настоящия отоплителен сезон.

Има случаи столичани да получават над 500 лв. месечна сметка за парно за отопление на апартамент от 100 кв. м. Прегледът на предоставените от гражданите документи показва, че причината за високите сметки са рекордно високите цени на парното, утвърдени от КЕВР за регулаторния период от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г., посочва омбудсманът.

Общественият защитник дава пример с клиентите на “Топлофикация София”, които плащат рекордно висока цена на топлинната енергия - 137,93 лв./мВтч (без ДДС), при цена на газа от “Булгаргаз” за февруари в размер на 71,08 лв./мВтч (без ДДС).

Природният газ е много по-евтин от първоначалните прогнози на КЕВР, на базата на които е определена цената на парното. Въпреки поевтиняването на газа, чиято цена на международните пазари вече е близка до нивата от преди войната в Украйна, хората плащат рекордно скъпо парно по цени, определени от КЕВР.

Омбудсманът заявява, че е изпълнено условието в Наредба №5 за регулиране на цените на топлинната енергия прогнозната цена на газа да се отличава с повече от 15% от реалната, което дава основание на КЕВР да определи нова, по-ниска цена на парното. И настоява поевтиняването на парното да влезе в сила със задна дата - от 1 януари 2024 г.

По данни на КЕВР, прогнозната цена на газа за периода от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. е 88,12 лв./мВтч. А реално цените са много по-ниски. Отчетните цени на синьото гориво за третото тримесечие на 2023 г. са 61,20 лв./мВтч, за четвъртото тримесечие 2023 г. - 76,68 лв./мВтч, а за първото тримесечие на 2024 г. - 70,36 лв./мВтч (за януари - 77,60 лв./мВтч, за февруари - 71,80 лв./мВтч, а по прогноза на КЕВР за март - 62,39 лв./мВтч). Реално цената на газа за март ще бъде още по-ниска. На заседание на КЕВР в сряда от “Булгаргаз” обявиха, че очакваната цена за март е с 18% по-ниска от тази за февруари и ще бъде около 58 лв./мВтч.

Така постигнатите цени и прогнозата за последното тримесечие от регулаторния период от 1 юли 2023 г. до 30 юни 2024 г. дават средна цена на газа от 73,01 лв./MWh, която е със 17,15% по-ниска от прогнозната на КЕВР, пише омбудсманът. И то преди да стане ясно, че за март газът ще бъде още по-евтин. Затова според омбудсмана хората плащат необосновано скъпо парното и КЕВР трябва да свали цената със задна дата.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...