Евростат публикува първите данни за покупателната способност в ЕС за годината. Те отразяват широко отклонение в потреблението на глава от населението в държавите-членки на Евросъюза.
БВП на глава от населението варира от 53% в България - най-ниското ниво, до 261% в Люксембург - най-високото в общността.
Или у нас потреблението на храна, дрехи и коли, възможностите за почивка, ресторант и забавления е с 41% по-малко от това на жителите в ЕС. Като по реално индивидуално потребление сме на последно място в общността.
От Европейската статистическа служба правят уточнението, че реалното индивидуално потребление (AIC) е мярка за материално благополучие на домакинствата. Тоест може да се направи заключението, че и през 2019 г. българите остават най-бедните в ЕС.
Румъния е седем позиции преди нас в класацията, като там реалното потребление на хората е 79% от средното за ЕС. В Хърватия стандартът на живот е 66% от средния за Европейския съюз, а на третото място в дъното на класацията е Унгария с 67%.
У нас БВП на човек е само 53% от средното ниво за ЕС. Но тъй като и цените на някои стоки и услуги са по-ниски, реалното ни потребление достига 59% от средното за ЕС. Най-високо е реалното потребление на жителите на Люксембург - с 35% над средното ниво за ЕС. На второ място е Германия с 23% над средното, а на трето е Австрия с 18%.