От 1 юли токът за домакинствата може да поскъпне повече от планираното

12.06.2024 | 14:50
по статията работи: econ.bg
Ако започналото повишение на борсовите цени на електроенергията продължи и ако настъпят съществени изменения в ценообразуващите елементи, ще се наложи КЕВР да преразгледа предложението си за средно поскъпване на тока
От 1 юли токът за домакинствата може да поскъпне повече от планираното
Снимка: 3e-news.net

Ако започналото повишение на борсовите цени на електроенергията и на природния газ продължи и ако настъпят съществени изменения в ценообразуващите елементи, ще се наложи Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да преразгледа предложението си за средно поскъпване на тока за бита с 1,39 процента от 1 юли. Това каза ръководителят на работната група на КЕВР Пламен Младеновски по време на  открито заседание по темата. "Ако тази тенденция продължи до края на месеца, най-вероятно ще се наложи да преразгледаме предложената стойност на прогнозната пазарна цена, съответно и това ще доведе до промяна на стойностите на ценообразуващите елементи в решението и промяна в предложените цени", заяви Пламен Младеновски.

За клиентите на "Електрохолд" се предлага продажната цена да се повиши средно с 2,74 на сто. Записано е дневната тарифа да се увеличи с 2,72 процента, а нощната - с 2,81 на сто. За "ЕВН" увеличението на цената е средно с 1,46 процента, като повишението на нощната тарифа се предвижда да бъде с 2,54 процента, а на дневната - с 1,26 на сто. За клиентите на "Енерго-Про" предложението е цената на тока да бъде намалена средно с 0,95 процента, като дневната тарифа да поевтинее с 0,91 на сто, а нощната - с 0,86 процента. За дружеството в Златни пясъци е записано повишение на цената с 0,25 процента.

Средното поевтиняване за страната с 8,44 процента на парното и топлата вода от 1 юли също бе обсъдено от КЕВР. Най-сериозно намаление на цените се предлага в Бургас - с 14,09 процента. За София намалението се очаква да бъде със 7,02 на сто, в Пловдив - със 7,81 на сто. Най-малко се предвижда да поевтинеят парното и топлата вода във Велико Търново - с 2,44 процента.

По време на вчерашното открито заседание повечето топлофикационни дружества в страната не се съгласиха с признатите от работната група на КЕВР технологични разходи. Изпълнителният директор на "Топлофикация София" Александър Александров каза, че от дружеството са съгласни като цяло с констатациите на работната група на КЕВР. Единствената им забележка е по повод орязаните разходи по пренос и технологични загуби.

От "EVN Топлофикация" Пловдив обърнаха внимание, че не са признати разходите за балансиране, свързани с произвежданата електрическа енергия от дружеството. Оттам считат, че технологичните разходи по пренос на топлинна енергия са намалени прекомерно от КЕВР.

От "Топлофикация Плевен" като цяло нямат забележки по доклада. Те възразяват единствено по отношение на определяне на прогнозната годишна борсова цена на електрическата енергия. Според дружеството трябва да има компенсаторен механизъм, ако цената е прекалено голяма спрямо отчетната. От "Веолия Енерджи" Варна приемат доклада. Те също отчетоха, че има разлика между прогнозната цена на енергийната борса и отчетната, което води до затруднение за дружеството. От "Топлофикация Враца" имат възражения по отношение на разходите за пренос на топлинна енергия и необходимите приходи на дружеството. От "Топлофикация Велико Търново" имат забележки относно признатите разходите за пренос и достъп през газоразпределителната мрежа. Подобни са забележките и на "Топлофикация Разград".

От "Топлофикация Русе" не са съгласни с определените от КЕВР разходи за горива, докато от "Топлофикация Перник" възразяват срещу намалените разходи за пренос. От "Топлофикация Сливен" имат притеснения, свързани с общото намаляване на разходите на въглищата и тези за гореща вода. От ТЕЦ "Горна Оряховица" са съгласни с определените цени и нямат възражения. От ТЕЦ "Бобов дол" възразяват относно определената цена на пренос и определената премия за високоефективна енергия.

Ръководителят на работната група на КЕВР Пламен Младеновски коментира, че всяка година се говори за технологичните разходи, но промяна няма и не се инвестира достатъчно в развитие на мрежата. Той посочи, че между 1 и 3 години се чака за присъединяване на клиенти към мрежата. По отношение на разходите за балансиране Младеновски обърна внимание, че целта на приетата нова методика е да се прогнозира правилно и всички дружества трябва да понасят последствия в случаите, когато не са планирали правилно графиците си. Според него нормата на възвращаемост отразява цената на привлечения капитал. По отношение на борсовата цена ръководителят на работната група на КЕВР обясни, че в момента друг по-точен механизъм няма.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...