Предложих на председателя на Комисията по туризъм Илин Димитров да бъдат разработени седем Закона за регулиране на туризма. Това заяви директорът на Института за анализи и оценки в туризма (ИАОТ) Румен Драганов по време на Осмата годишна среща на Националния борд по туризъм (НБТ).
„Имаме да направим Закон за туризма, в който държавата да управлява своята собственост и да я брани”, представи той първата идея на бранша. На второ място се нарежда Законът за националната туристическа организация, а на трето - Законът за туристическите зони. Предвидено е още изготвянето на Закон за камарата на хотелиерите, Закон за камарата на туроператорите и туристическите агенции, Закон за камарата на заведенията за хранене и развлечения, а също и Закон за камарата на екскурзоводите, планинските водачи, ски учителите и аниматорите в туризма.
Драганов подчерта още, че в рамките на Закона за туроператорите ще попада и Гаранционният фонд.
„Предвидено е той да бъде изцяло с парите на доверителите, които Фондът гарантира, че няма да бъдат похарчени за нищо друго, освен това, за което са предвидени”, поясни той.
В рамките на дискусията зам.-председателят на Националния борд по туризъм Мартин Захариев отправи сериозни критики към бившия служебен министър на туризма Стела Балтова заради решението й да изхарчи милиони левове за реклама в рамките на няколко кратки месеца, без да се допита до бизнеса, с цел те да не бъдат върнати обратно във фиска. Според него по този начин се е загубила прозрачността, която служебното правителство толкова дълго прокламираше.
„Предплатени са участия за над 20 туристически изложения извън страната през настоящата година. Концепция за модерна визия на павилионите”, коментира Захариев.
По думите му в Бюджет 2022 г. са заложени 27 млн. лева за сектор туризъм – 4.7 млн.лева от които ще отидат за персонал, а също и 3 млн. лева за административни разходи. Той припомни, че между първо и второ четене на Бюджета в пленарна залата бившият министър на туризма Николина Ангелкова е направила предложение субсидиите за туроператори, организиращи пътувания с чартърни полети, да бъде увеличен с 20 млн. лева. От Националния борд по туризъм обаче са пресметнали, че те далеч няма да бъдат достатъчни. Според данни на двете морски летища в страната през 2019 г. у нас са кацнали 14 000 чартъра. Изчисленията на Борда по туризъм сочат, че за да бъдат финансирани с по 35 евро на седалка, ще са необходими 138 млн.лева, вместо предвидените 25 млн. лева.
„Необходим е механизъм за сравняване с конкурентните ни пазари, радикална актуализация на параметрите, заложени в бюджета, пренаписване на Националната стратегия за развитие на туризма и интегриран регистър на туроператори, агенции, екскурзоводи и ресторантьори”, представи идеите на НБТ зам.-председателят на туристическата организация, който изрази и готовността за съвместна работа с Министерството на туризма.
Представителите на Националния борд по туризъм направиха коментар и относно случващото се в Украйна.
„Готови сме да подкрепим Министерството на туризма и правителството всички техни действия, които имат за цел да окажат подкрепа на сънародниците ни от Украйна, докато се намери мирно решение на военните действия”, обобщи изпълнителният директор на НБТ Полина Карастоянова.